Zmiany w prawie dot. tymczasowego aresztu. Przygotowali je senatorowie

Senatorowie koalicji rządowej przygotowali zmiany w prawie dotyczącym tymczasowego aresztu. - Jest w Polsce mocno nadużywany. Chcemy to zmienić tak, żeby był stosowany w sytuacjach niezbędnych - mówi portalowi polskieradio24.pl senator Polski 2050 Jacek Trela. Projekt ustawy w tej sprawie ma trafić pod obrady Senatu jeszcze w czerwcu. 

2024-05-28, 19:48

Zmiany w prawie dot. tymczasowego aresztu. Przygotowali je senatorowie
Szykują się zmiany w prawie dotyczącym tymczasowego aresztu. Przygotowali je senatorowie. Foto: @PolskiSenat/X

- Tymczasowe aresztowanie jest w Polsce mocno nadużywane. Pokazało to ostatnich osiem lat - mówi portalowi polskieradio24.pl senator Polski 2050 Jacek Trela. To właśnie on z grupą senatorów koalicji rządowej przygotował nowelizację przepisów, która ma doprowadzić do zmiany tej sytuacji. Projekt ma trafić pod obrady Izby jeszcze w czerwcu.

Nadużycia

Zdaniem rozmówcy portalu polskieradio24.pl przyczyną nadużyć w zakresie tymczasowego aresztowania są zarówno same przepisy - które w jego ocenie zezwalają na daleką ingerencję w wolności człowieka - jak i praktyka sądowa. - Chcemy to zmienić tak, żeby tymczasowe aresztowanie było stosowane tylko w sytuacjach niezbędnych - deklaruje Trela.  

- Dzisiaj samoistną przesłanką do stosowania tymczasowego aresztowania jest groźba wysokiej kary. Potem okazuje się, że oskarżony zostaje uniewinniony albo dostaje znacznie niższą karę niż spodziewana. W międzyczasie odsiedział długo w areszcie - tłumaczy senator Polski 2050. W takiej sytuacji oskarżony ma prawo domagać się odszkodowania, które jest wypłacane z pieniędzy publicznych, na które składają się obywatele m.in. poprzez płacenie podatków. 

- Chcemy zmienić tę sytuację poprzez wolnościowe środki zapobiegawcze. Są to między innymi dozór elektroniczny, który jest już stosowany przy karach - wyjaśnia. Osobie jest zakładana obrączka, której nie może zdjąć. Dzięki temu można w każdej chwili zlokalizować miejsce pobytu podejrzanego czy oskarżonego.  

REKLAMA

Zmiana pozycji prokuratury

Senatorowie koalicji rządowej zamierzają zaproponować również zmianę pozycji prokuratury. - Dzisiaj mamy tak, że jeżeli jest stosowane tymczasowe aresztowanie, a sąd decyduje się na poręczenie majątkowe, to pomimo że zostało wpłacone, to tymczasowe aresztowanie nadal jest stosowane, jeśli prokurator zaskarża decyzję sądu - mówi Trela. Dodaje, że projekt będzie zakładał również ograniczenie czasu stosowania tymczasowego aresztowania.

- Żeby nie dochodziło do sytuacji, które dziś się zdarzają, kiedy za zgodą sądu stosowane jest tymczasowe aresztowanie, a wobec podejrzanego przez wiele miesięcy nie są podejmowane żadne czynności. Na takie działania prokuratury również chcemy znaleźć środki zaradcze - podkreśla senator Polski 2050.

Na to, że tymczasowe aresztowanie jest w Polsce nadużywane, zwracają uwagę m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Europejski Trybunał Praw Człowieka. Dowodzą tego również twarde dane. W 2022 roku sądy uwzględniły 87 proc. wniosków o areszt tymczasowy. 

Michał Fabisiak, polskieradio24.pl 

REKLAMA

kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej