Polska gospodarka wciąż wychodzi z okresu pandemii. Ale wyniki przemysłu dają nadzieję na dobrą koniunkturę

Rośnie znaczenie usług w polskim PKB, co pokazuje wzrost zamożności polskiego społeczeństwa, a PKB rośnie właśnie dzięki przemysłowi i popytowi na usługi - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu ekonomicznego i Paweł Matkowski z platformy e-Toro.

2024-05-27, 10:00

Polska gospodarka wciąż wychodzi z okresu pandemii. Ale wyniki przemysłu dają nadzieję na dobrą koniunkturę
Kobiety powoli zaczynają dominować w wielu segmentach rynku pracy, głównie z powodu lepszego wykształcenia niż ich rówieśnicy.Foto: Shutterstock/ Gorodenkoff

Stan produkcji i jej ceny w kwietniu oraz w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku a także sytuacja kobiet, w tym głównie matek, na polskim rynku pracy - to główne tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.

Paweł Majtkowski: widać zróżnicowanie sezonowe (ilość dni roboczych), widać poprawę sytuacja w przemyśle, ale jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, aby drastycznie wzrosła od początku roku w porównaniu do roku 2023, ale było też widać większą sprzedaż w sklepach. Jest wiele sygnałów o możliwości obniżki stóp procentowych w strefie euro, co przyniesie poprawę nastrojów w całej UE i większa liczbę zamówień z Polski. Widać też, że popyt przenosi się z samych produktów przemysłowych, na usługi i to tendencja jest widoczna na całym świecie. Trzeba też pamiętać, że udział przemysłu w polskim PKB, jest grubo powyżej średniej w UE. jesteśmy pośrodku skali pomiędzy Chinami i Niemcami, w udziale przemysłu w całym PKB. Na szczęście polska gospodarka ma duży stopień dywersyfikacji swojej produkcji.

Marcin Klucznik: gorzej już było, lepiej będzie, a wyniki produkcji przemysłowej są lepsze niż się spodziewano. Trudno te dane porównywać z poprzednimi miesiącami, bo wiele zależy od liczby dni roboczych w danym roku lub miesiącu, a tego GUS nie uwzględnia w swoich badaniach. Przemysł odbija w górę, ale "organicznie jeszcze bez boomu". W Polsce rozwija się tak samo dynamicznie usługi i przemysł, bo mamy tak duże zapóźnienie w dziedzinie zamożności społeczeństwa. W polskim przemyśle motoryzacyjnym wielokrotnie wieszczono problemy, tym czasem rok do roku miał 10 procentowy wzrost produkcji, głównie na eksport. Widać, że nastąpiła korekta cen w przemyśle, po ich zawyżeniu w okresie pandemii.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.

REKLAMA


Posłuchaj

goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu ekonomicznego i Paweł Majtkowski z platformy e-Toro.( Anna Grabowska PR24) 22:38
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/sw

* * *

Audycja: Rządy pieniądza 

Prowadzący: Anna Grabowska

REKLAMA

Goście: Marcin Klucznik z PIE oraz Paweł Majtkowski z platformy e-Toro

Data emisji: 17 05 2024

Godzina emisji: 9.06

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej