Roland Garros 2024. Urodzinowe zwycięstwo Igi Świątek. Polka melduje się w 1/8 finału

2024-05-31, 18:30

Iga Świątek. Foto: PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Iga Świątek pokonała Czeszkę Marie Bouzkovą 6:4, 6:2 w meczu 3. rundy wielkoszlemowego Roland Garros. Polka ma szansę zrobić sobie "prezent" w postaci awansu do 1/8 finału w dniu swoich 23. urodzin.

W 2. rundzie raszynianka stoczyła zacięty bój z Naomi Osaką. Choć Japonka prowadziła w 3. secie już 5:2, liderka rankingu WTA przetrwała kryzys i zdołała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Z kolei Czeszka gładko ograła Chorwatkę Janę Fett 6:2, 6:2. Piątkowy mecz był pierwszym spotkaniem Świątek i Bouzkovej.

Początek pierwszego seta układał się po myśli Polki – Świątek przełamała rywalkę już w 3. gemie i dominowała nad Czeszką w każdym aspekcie gry. Przy stanie 5:2 po kolejnym przełamaniu wydawało się, że pierwsza partia nie dostarczy już kibicom emocji. Stało się inaczej – kolejne dwa gemy wygrała Bouzkova. Ostatnie słowo należało jednak do raszynianki, która wygrała 6:4.

W drugiej partii Polka przełamała rywalkę już w pierwszym gemie. Świątek oddała Bouzkovej tylko dwa gemy, ale wynik może być mylący - set obfitował w długie wymiany i efektowne zagrania z obu stron. W kluczowych momentach górą była jednak Polka, która sprawiła sobie prezent w dniu 23. urodzin, awansując do 1/8 finału paryskiego turnieju. Z trybun mecz oglądali m.in. jej tata i siostra, a polscy kibice zaśpiewali swojej faworytce "sto lat".

Czuję się dobrze fizycznie, nie miałam wrażenia, że poprzedni mecz miał na mnie wpływ. Dziś spisałam się po prostu solidnie i cieszę się z tego - powiedziała Polka, nawiązując do spotkania z Osaką.

Zawodniczka z Raszyna ma szansę na "hat-trick" we French Open. Trzy kolejne wygrane turnieje w erze open na kortach Rolanda Garrosa zanotowały jak na razie dwie tenisistki - Monica Seles (1990-1992) i Justine Henin (2005-2007).

W 1/8 finału Roland Garros rywalką Polki będzie Rosjanka Anastazja Potapowa, która w piątek pokonała Chinkę Xinyu Wang.

Iga Świątek - Marie Bouzkova 6:4, 6:2

Wyniki piątkowych meczów 3. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu:

Iga Świątek (Polska, 1) - Marie Bouzkova (Czechy) 6:4, 6:2
Coco Gauff (USA, 3) - Dajana Jastremska (Ukraina, 30) 6:2, 6:4
Marketa Vondrousova (Czechy, 5) - Chloe Paquet (Francja) 6:1, 6:3
Ons Jabeur (Tunezja, 8) - Leylah Fernandez (Kanada, 31) 6:4, 7:6 (7-5)
Elisabetta Cocciaretto (Włochy) - Ludmiła Samsonowa (Rosja, 17) 7:6 (7-4), 6:2
Olga Danilović (Serbia) - Donna Vekić (Chorwacja) 0:6, 7:5, 7:6 (10-8)
Anastasia Potapowa (Rosja) - Wang Xinyu (Chiny) 7:5, 6:7 (6-8), 6:4
Clara Tauson (Dania) - Sofia Kenin (USA) 6:2, 7:5