Jezioro na chodnikach, studzienki jak gejzery. Burze nad Polską
Pogoda w piątek była bardzo niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł dla dwóch powiatów poziom ostrzeżeń burzowych do najwyższego, trzeciego stopnia.
2024-05-31, 18:15
Gigantyczna nawałnica przeszła przez Choszczno. 18 jednostek walczy z zalanymi ulicami i piwnicami budynków. - W wyniku intensywnych opadów, które przeszły przez Choszczno, do godziny 17.30 wpłynęło 47 zgłoszeń. W usuwaniu skutków ulewy biorą udział zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej z Choszczna oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu. Jest to na pewno jedna z najbardziej intensywnych ulew, jakie przeszły przez Choszczno w ostatnich latach - mówił w rozmowie z Radiem Szczecin młodszy kapitan Szymon Śliwa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzecia stopnia dla powiatu ząbkowickiego w województwie dolnośląskim i powiatu nyskiego w województwie śląskim. Prognozowane były tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 55 mm do 80 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, a lokalnie grad.
Alert trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
REKLAMA
IMGW wydał również alert drugiego stopnia przed burzami dla następujących województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego oraz większości terytorium województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a także dla zachodnich powiatów Wielkopolski.
Posłuchaj
Na pozostałych regionach Polski obwiązują alerty pierwszego stopnia. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 11.
Uwaga na nocne nawałnice
W nocy z piątku na sobotę opady i burze najdłużej utrzymywać będą się na zachodzie i południu kraju. W tych obszarach możliwe będą opady deszczu do ok. 15 - 20 mm. Tam początkowo możliwe będą opady gradu i porywy wiatru do 80 km/h. Jak zaznaczyła synoptyk, na pozostałym obszarze opady i burze powinny szybko zanikać. Porywy wiatru powinny być natomiast słabsze - ok. 60 km/h. - Miejscami opady tam około 10 mm - dodała synoptyk.
W nocy temperatura minimalna będzie wahać się od 10 do 15 st. C. Cieplej będzie na południu i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Tam termometry wskażą do 16 st. C, a przy większym zachmurzeniu wyższa temperatura może się utrzymać. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nadal z kierunków wschodnich.
REKLAMA
Na Wybrzeżu będą występować mgły, ograniczające widzialność do 300 metrów.
Radar burz:
dn/IMGW/IAR/PAP
REKLAMA