Rocznica wyborów 4 czerwca. Bronisław Komorowski: jeden z najwspanialszych okresów historii Polski

2024-06-04, 09:15

Rocznica wyborów 4 czerwca. Bronisław Komorowski: jeden z najwspanialszych okresów historii Polski
Wybory do Sejmu i Senatu. Punkt informacyjny przed Biurem Wyborczym Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność, które mieści się w lokalu kawiarni Niespodzianka przy placu Konstytucji; zbiórka pieniędzy na fundusz wyborczy. Warszawa 06.1989. . Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

- Od wyborów czerwcowych 1989 r. rozpoczęła się polska droga, która prowadziła do pełnej suwerenności naszego państwa, droga wolności do zamiany ustrojowej, także obywatelskiej i demokracji, droga ku normalnemu wolnemu rynkowi i gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Komorowski, były prezydent. 

W niedzielę 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę.

Bronisław Komorowski zwracał uwagę na skalę zmian, jaka zaszła w wyniku tych wydarzeń. - Jeśli przymierzy się osiągnięcia III RP do całej historii Polski, to można powiedzieć, że jest to jeden z najwspanialszych okresów, największych jej osiągnięć, i to relatywnie małym kosztem - ocenił.

Jak dodał gość audycji, w tamtych dniach nie było pewne, jak na wynik wyborów zareagują ówczesne władze. - 4 czerwca byłem sceptykiem co do tego, czym to się skończy. Podejrzewałem władzę komunistyczną o to, że nie uszanuje niekorzystnych dla siebie wyników wyborów. Władza komunistyczna z jednej strony prowadziła rozmowy przy Okrągłym Stole i zgodziła się na częściowo wolne wybory, ale zakładała, że uzyska "pakiet kontrolny" w Sejmie i Senacie. Na wypadek, gdyby tak się nie stało, miała drugi wariant działania. To akcja "Kraj" - w zasadzie ponownego wprowadzenia stanu wojennego - przypominał gość audycji.

"Jest co dobrego pamiętać z tej nieodległej historii"

- Powinno to być święto państwowe, czy wolne od pracy, to jest już inna kwestia. Polacy mają stosunkowo dużo wolnych dni, nie jestem pewien czy jesteśmy tak bogatym społeczeństwem, żeby rezygnować z kolejnego dnia pracy, ale warto to świętować. Jest co dobrego pamiętać z tej nieodległej historii, ale czy powinien to być dzień wolny od pracy, powinny zadecydować ekspertyzy ekonomiczne - zaznaczył były prezydent.

REKLAMA

Posłuchaj

Bronisław Komorowski o rocznicy wyborów 4 czerwca 1984 r. (24 pytania - Rozmowa poranka) 16:22
+
Dodaj do playlisty

Stowarzyszenie Sieć Solidarności zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, który rocznicę wyborów z 1989 roku ustanawia świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Wybory 4 czerwca 1989 - kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadząca: Sylwia Białek

Gość: Bronisław Komorowski 

Data emisji: 04.06.2024

Godzina emisji: 07.33

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej