Co z ustawą o KRS? "Drobiazgowo przeanalizujemy wszystkie punkty widzenia"

Wciąż nie wiadomo, jaki los czeka nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości zamówiła ekspertyzy dotyczące poprawki wniesionej przez Senat. - Jestem przekonana, że wszystkie pojawią się na moim biurku w przyszłym tygodniu. Wtedy zwołam posiedzenie - mówi portalowi polskieradio24.pl Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

2024-06-04, 20:38

Co z ustawą o KRS? "Drobiazgowo przeanalizujemy wszystkie punkty widzenia"
Co z ustawą o KRS? "Drobiazgowo przeanalizujemy wszystkie punkty widzenia". Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Posłom sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w podjęciu decyzji dotyczącej tego, co dalej z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, pomóc mają opinie prawne przygotowane przez ośmiu ekspertów. To znani profesorowie prawa, w tym m.in. konstytucjonalista Ryszard Piotrowski czy Anna Rakowska. Nowela ustawy o KRS została uchwalona przez Sejm, a następnie pakiet poprawek wprowadził do niej Senat. W związku z tym ponownie wróciła do Sejmu.

Komisja czeka na ekspertyzy

- Cierpliwie czekamy na opracowanie opinii i ekspertyz. Jak pojawią się na moim biurku, to niezwłocznie zwołam posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, aby w jak najpełniejszej dyskusji, przy udziale wszystkich zainteresowanych stron rozpatrzyć wszystkie materiały, które dotyczą pakietu poprawek senackich - zapowiada przewodnicząca komisji Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Dodaje, że ekspertyzy mają wpłynąć najpóźniej do końca przyszłego tygodnia. 

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje, że sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa znów będzie wybierać środowisko sędziowskie, a nie jak obecnie Sejm. Senat wprowadził jednak do niej poprawkę, która znosi zakaz startu w wyborach do KRS przez sędziów wybranych i awansowanych po 2018 roku, których koalicja rządowa określa "neosędziami". Wychodzi ona naprzeciw zaleceniom zawartym w opinii Komisji Weneckiej. Zmiana ta nie spodobała się jednak części środowiska sędziowskiego, które nie zgadza się, aby nowi sędziowie mogli kandydować do KRS. 

- Wprowadzone przez Senat poprawki wzbudziły bardzo szeroką dyskusję. Z jednej strony mieliśmy bardzo mocne i krytyczne głosy ze strony środowiska sędziowskiego, także ekspertów. Na stole leży także apel sześciu organizacji pozarządowych, w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która pochwala zaproponowane przez Senat rozwiązanie. Kolejnym ważnym dokumentem jest zamówiona przez nas opinia Komisji Weneckiej. Te wszystkie punkty widzenia muszą teraz zostać drobiazgowo przeanalizowane - tłumaczy Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Kancelaria prezydenta i koalicjanci chwalą poprawki Senatu

Dla losów ustawy od opinii części środowiska sędziowskiego ważniejsze jest stanowisko prezydenta. Bez podpisu Andrzeja Dudy nowe prawo nie wejdzie w życie. - Na tym etapie trudno mówić o decyzji pana prezydenta, bo są bardzo sprzeczne sygnały co do ostatecznego kształtu - mówi prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Otoczenie Andrzeja Dudy chwali jednak zmiany wprowadzone do ustawy przez Senat.

- Na pewno kwestia wykreślenia przepisów różnicujących sędziów jest zmianą w dobrym kierunku, ale to nie jedyne przepisy, które budziły wątpliwości. Czekamy na ostateczny kształt ustawy - dodaje Paprocka. Co ciekawe, do nowelizacji ustawy o KRS w kształcie uchwalonym przez Senat bliżej jest równie dużej części polityków koalicji rządzącej.

- Uważam, że nie można stosować zbiorowej odpowiedzialności - to jest sprzeczne z konstytucją, w związku z tym moje myślenie idzie w kierunku przyjęcia poprawek Senatu - mówi portalowi polskieradio24.pl Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. Zaznacza jednak, że nie jest to stanowisko całego ugrupowania. - Organizacje społeczne zadają pytania - z jednej strony o materię poprawek, z drugiej o takie polityczne zaangażowanie środowiska sędziowskiego. Dyskusja w klubie jeszcze przed nami - dodaje. 

Przewodnicząca komisji zapowiedziała, że komisja zaopiniuje poprawki Senatu na pewno jeszcze w czerwcu. 

REKLAMA

MF, PolskieRadio24.pl

kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej