Polska na końcu unijnej stawki. Mamy najmniej kąpielisk wysokiej jakości

Europejska Agencja Środowiska sprawdziła, jak poszczególne państwa europejskie wypadają pod względem jakości wody w kąpieliskach. Na czele zestawienia znalazł się Cypr, z kolei Polska uplasowała się na końcu stawki.

2024-06-05, 15:00

Polska na końcu unijnej stawki. Mamy najmniej kąpielisk wysokiej jakości
Jakość wody w kąpieliskach. Sprawdź, gdzie jest bezpiecznie. Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Europejska Agencja Środowiska przebadała 22 081 kąpielisk we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a ponadto w Albanii, posiadającej status kandydata do UE, a także w Szwajcarii. Z raportu - badania wykonywane są corocznie, najnowsze obejmują rok 2023 - wynika:

  • 96 proc. kąpielisk spełnia co najmniej minimalne standardy jakości wody, związane z bakteriami Escherichia coli (E. coli) i enterokokami jelitowymi, które stanowią źródło chorób;
  • Jakość wody w około 85 proc. kąpielisk sklasyfikowano jako doskonałą;
  • Woda w 1,6 proc. kąpielisk jest złej jakości.

W zestawieniu kąpielisk przybrzeżnych ze śródlądowymi - lepiej wypadły te pierwsze: wodę w 89 proc. z nich sklasyfikowano jako najwyższej jakości, przy 79 proc. w kąpieliskach śródlądowych.

Jakość wody w kąpieliskach. Polska na szarym końcu

W badaniu najlepiej wypadł Cypr. Tam w przypadku 97,6 proc. kąpielisk woda ma najwyższą jakość. Dalej uplasowały się Austria (96,9 proc.), Chorwacja (96,7 proc.), Grecja (95,8 proc.) i Bułgaria (94,8 proc.).

Co więcej, w Austrii, Belgii, Bułgarii, Malcie, Luksemburgu i Rumunii wszystkie przebadane kąpieliska spełniają co najmniej minimalne standardy jakości wody.

REKLAMA

Na przeciwległym biegunie - w przypadku kąpielisk z doskonałą jakością wody - znalazły się Albania (41,2 proc.), Polska (54,9 proc.), Węgry (62,5 proc.), Estonia (66,2 proc.) oraz Belgia (67,7 proc.).

Jeżeli zaś chodzi o wodę, której jakość - w ocenie badaczy - jest doskonała oraz dobra, wypadamy zdecydowanie najgorzej spośród wszystkich państw obecnych w zestawieniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że znaczna część polskich kąpielisk nie została sklasyfikowana, co obrazuje poniższy wykres.


Jakość wody w kąpieliskach w Europie (w państwach członkowskich UE, a także w Albanii i Szwajcarii) w 2023 r. Jakość wody w kąpieliskach w Europie (w państwach członkowskich UE, a także w Albanii i Szwajcarii) w 2023 r.

Aktywne kąpieliska w Polsce. Sprawdź mapę

Tymczasem Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił serwis kąpieliskowy. Znajdziemy w nim informacje o wszystkich aktywnych kąpieliskach w Polsce, gdzie możemy bezpiecznie spędzać czas nad wodą.

Na interaktywnej mapie z łatwością znajdziemy informacje o jakości wody, infrastrukturze czy sprawach organizacyjnych dotyczących funkcjonowania danego miejsca.

REKLAMA

W serwisie znajdziemy też raporty i aktualne wyniki badań.

Kąpieliska w Europie. Wyraźna poprawa

Wracając do raportu Europejskiej Agencji Środowiska - autorzy zaznaczyli, że na przestrzeni 40 lat jakość wody w kąpieliskach uległa wyraźnej poprawie.

W raporcie czytamy, że w znacznej mierze jest to związane z coraz bardziej skutecznym oczyszczaniem ścieków. Zanieczyszczenia, a wraz z nimi wspomniane bakterie E. colie i enterokoki jelitowe, zazwyczaj bowiem pochodzą - jak podkreślono - z "nieoczyszczonych ścieków lub odchodów, które trafiają do wody w kąpieliskach, np. w basenach, wskutek ulewnego deszczu".

Czytaj także:

Łukasz Lubański / PR24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze