Samotna jesień życia. Ekspert: seniorzy czują się niepotrzebni

2024-06-07, 20:53

Samotna jesień życia. Ekspert: seniorzy czują się niepotrzebni
Z badań wynika, że seniorzy często skarżą się na doskwierające im poczucie samotności. Foto: gorid photo/ Shutterstock

Ponad jedna czwarta osób skarżących się na odczuwanie samotności to osoby starsze - wynika z badań stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. O tym, jak można temu zapobiegać mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektorka tego stowarzyszenia Joanna Mielczarek. W audycji także porady, jak zachować zdrowie fizyczne na emeryturze, których udzielili prof. dr hab. n.med. Bolesław Samoliński (WUM), dr hab. n.med. Ewa Augustynowicz.

W 2022 roku żyło w Polsce, prawie 16 milionów osób powyżej 7,3 miliona osób powyżej 65. roku życia. Seniorzy często także zmagają się z brakiem towarzystwa. - Samotność ma twarz kobiety po 80. roku życia, wdowy, mieszkającej w średnim i większym mieście w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Mielczarek, dyrektorka stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. - Osoby po 80. roku życia najczęściej skarżą się na osamotnienie. Kobiety żyją dłużej, mniej więcej wtedy wdowieją, ale też kurczy się grono bliskich osób - znajomych, przyjaciół, dalszej i bliższej rodziny - dodała. 

Gość Polskiego Radia 24 wskazała, że 26 procent osób odczuwających samotność często, bardzo często lub prawie zawsze, to osoby po 80. roku życia. - Te osoby w około 40 procentach skarżą się, że czują się niepotrzebne, niezauważone, zbędne - dodała. - Badania pokazują, że osoby niemające bliskich i relacji z przyjaciółmi, dużo mniej optymistycznie patrzą na życie - zaznaczyła dr Ewa Augustynowicz

Sposoby na starość w zdrowiu: ćwiczenia mózgu i szczepienia

Bardzo ważne dla zachowania sprawności na starość jest ćwiczenie mózgu - tłumaczył w Polskim Radiu 24 rof. Bolesław Samoliński z WUM. - Nie ma wieku, w którym nie powinniśmy starać się znajdować nowe wyzwania związane z edukacją i nauką. Rozpoznawanie nowych ról w życiu to też jest niesamowicie ważne - dodał. Gość Polskiego Radia zaznaczył, że "niepełnosprawność" seniorów może wynikać z wielu rzeczy. - Może wynikać z wykluczenia społecznego, że nie potrafimy pewnych technik wprowadzić do naszego życia, jak używanie nowoczesnego telefonu - wskazał. 

Czytaj także: 

Istotne dla zachowania zdrowia są także szczepienia - podkreślała prof. Ewa Augustynowicz z PZH-PIB. - Kalendarz szczepień osób starszych jest coraz większy. W pakiecie zalecanym osobom starszym są także szczepienia darmowe, jak przeciwko grypie. Kolejną bezpłatną szczepionką jest ta przeciw COVID-19, kolejną - szczepionka przeciw pneumokokom i półpaścowi - dodała. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu:


Posłuchaj

Prof. dr hab. n.med. Bolesław Samoliński (WUM), dr hab. n.med. Ewa Augustynowicz (NIZP, PZH PIB), Joanna Mielczarek (dyrektorka stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich) gośćmi Artura Wolskiego (Samo zdrowie) 25:19
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Artur Wolski

REKLAMA

Goście: prof. dr hab. n.med. Bolesław Samoliński (WUM), dr hab. n.med. Ewa Augustynowicz (NIZP, PZH PIB), Joanna Mielczarek (dyrektorka stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich)

Data emisji: 7.06.2024

Godzina emisji: 19.30


Polskie Radio 24/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej