Trzy przestępstwa i 29 wykroczeń. Wybory z incydentami

2024-06-09, 19:00

Według Komendy Głównej Policji, do 14.00 w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego w Polsce, odnotowano w sumie trzy przestępstwa i 29 wykroczeń. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, były m.in. dwa przypadki stawienia się do pracy w komisji przez osobę będącą pod wpływem alkoholu

PKW, powołując się na dane policji, podała, że w lokalach wyborczych nie odnotowano żadnego wydarzenia nadzwyczajnego ani innych sytuacji mogących mieć wpływ na przebieg wyborów.

W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano, że jeden z mężów zaufania stawił się w lokalu wyborczym w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez policję.

W jednym z lokali wyborczych w Warszawie doszło do sytuacji, w której mężczyzna, który jako dokument tożsamości przedłożył paszport, chciał wyjść z lokalu wyborczego wraz z kartą, w celu skonsultowania głosowania. Gdy członkowie komisji odmówili mu, mężczyzna rozerwał kartę, po czym wrzucił jej części do urny wyborczej.

REKLAMA

W innych miejscach w kraju dwukrotnie odnotowano również sytuację, w której jeden z członków komisji był pod wpływem alkoholu.

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybieranych jest 53 europosłów spośród 1019 kandydatów, rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7 rano. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.


Wybory do PE. Ostatni dzień głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Obywatele 27 państw członkowskich wybiorą 720 deputowanych PE. Czwartego i ostatniego dnia wyborów głosowanie odbywa się w 21 państwach europejskich.

REKLAMA

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, na statkach - 7. Głosowanie trwa do godziny 21. 

Czytaj także:

IAR, Misiak/PAP/egz, łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej