Dziadek Donald skończył 90 lat. Słynny Kaczor zadebiutował w 1934 roku

2024-06-09, 15:30

Dziadek Donald skończył 90 lat. Słynny Kaczor zadebiutował w 1934 roku
Clarence Nash, aktor który użyczył głosu Kaczorowi Donaldowi pojedyncze słówka wtrącał między gdakanie tworząc własny, niepodrabialny język. Foto: cfg1978/Shutterstock

9 czerwca Kaczor Donald, najpopularniejsza postać filmów animowanych Walta Disneya, obchodzi dziewięćdziesiąte urodziny. Tego dnia w 1934 roku odbyła się premiera filmu "Mała czerwona kurka". Pojawiły się jednak głosy, że debiut odbył się już wcześniej.

"Mała czerwona kurka" to siedmiominutowa opowieść z moralizatorskim przesłaniem. Główna bohaterka - czerwona kurka - zabrała się za uprawę kukurydzy i poprosiła, żeby w pracy pomogli jej sąsiedzi: świnka o imieniu Piotruś i Kaczor Donald. Ci jednak wymówili się pod pretekstem bólu brzucha, więc czerwona kurka ziemię obsiała wyłącznie z pomocą swoich piskląt.

Powtórzyło się to, gdy trzeba było dokonać zbiorów. Jednak czerwona kurka nie dała się zwieść i na koniec zadrwiła z nieprzywykłych do pracy sąsiadów. Przyniosła im koszyk, w którym spodziewali się znaleźć przyrządzony przez nią placek kukurydziany. Ku swojemu zaskoczeniu znaleźli jednak tylko olej rycynowy - na ból brzucha.

"Gwiżdżący Clarence"

Najwięcej szczegółów dotyczących "Małej czerwonej kurki" zebrał w artykule opublikowanym na Cartoon Research Jerry Beck - amerykański historyk specjalizujący się w tematyce filmów animowanych. Przypomniał, że choć miłośnicy kreskówek zwyczajowo traktują 9 czerwca jako dzień urodzin Kaczora Donalda, to sympatyczna postać zadebiutowała już na trzy lata wcześniej, w pokazanym w 1931 roku filmie animowanym o Myszce Miki.

Clarence Nash, aktor, który użyczył głosu Kaczorowi Donaldowi (ale też śwince), pojedyncze słówka wtrącał między gdakanie, tworząc własny, niepodrabialny język. Zanim trafił do filmu, miał już spore doświadczenie w podrabianiu głosów ptaków. Zarabiał tym na życie, reklamując wyroby pewnego producenta mleka. Występował też w radiu jako "gwiżdżący Clarence" gdzie usłyszał go, i od razu zatrudnił, Walt Disney. Nash użyczał głosu Kaczorowi Donaldowi we wszystkich kreskówkach aż do zakończenia tej serii w 1962 roku.

Kreskówkę pokazano już wcześniej

Jerry Beck ustalił, że 9 czerwca 1934 roku jako "urodziny" Kaczora Donalda wziął się prawdopodobnie stąd, że taką datę premiery "Małej czerwonej kurki" podał dystrybutor tego filmu - wytwórnia United Artists. Ale kreskówkę pokazano już dwa razy wcześniej: 3 maja na imprezie charytatywnej w Los Angeles, a 7 czerwca w nowojorskim Radio City Music Hall - w oddanym dopiero co do użytku Rockefeller Center na Manhattanie.

Wilfred Jackson, reżyser "Małej czerwonej kurki", z wytwórnią Disneya związany był przez wiele lat i w końcu przypłacił to zawałem serca. Za trzy nakręcone dla niej filmy animowane: "Żółw i Zając" (1935 r.), "Kuzyn ze wsi" (1936 r.) i "Stary młyn" (1937 r.) zdobył Oscara.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej