Studenci zaostrzają propalestyński protest. Blokują bramy UW

2024-06-11, 16:40

Studenci zaostrzają propalestyński protest. Blokują bramy UW
Blokada UW od ul. Oboźnej. Foto: Maciek Piasecki

Kilkadziesiąt osób zbudowało barykady w bramach Uniwersytetu Warszawskiego. Zaostrzają protest dla Palestyny, mimo pierwszych sukcesów w rozmowach z władzami uczelni. Kierowcom radzą, by jechali komunikacją miejską lub rowerem.

Studenci UW wspierający Palestynę zaostrzyli protest. Wjazdy na główny kampus uczelni od rana są zablokowane paletami i ławkami. Na budynkach zawieszono palestyńskie flagi oraz ogromną kefiję, czyli palestyńską chustę. Protest eskaluje mimo piątkowego porozumienia wobec części postulatów trwającego od dwóch tygodni protestu.

Blokują samochody swoimi ciałami

Część kierowców próbuje sforsować barykady, wtedy na drodze stają im ludzie. Protestujący przepuszczają tylko osoby niepełnosprawne oraz w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia - innym polecają skorzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru.

- Rektor nas ignoruje - ocenia protestująca studentka prawa. Rozmawia z Polskim Radiem blokując swoim ciałem jeden z samochodów. Nie przedstawia się, gdyż nie chce, by o jej działaniach wiedziała rodzina.

Posłuchaj

Protest na UW 1:17
+
Dodaj do playlisty

Jeden z kierowców zadzwonił po Policję, ta jednak nie wchodzi na teren UW. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym może podjąć interwencję wyłącznie na wezwanie rektora, przy bezpośrednim zagrożeniu życia lub klęsce żywiołowej. Radiowozy pilnują porządku przed bramami od godzin przedpołudniowych.

Pierwszy sukces protestu

W piątek 7 czerwca uczelnia zrealizowała pierwszy z postulatów demonstrujących: powstanie komisja, która zweryfikuje prowadzone przez uczelnie współprace międzynarodowe, w tym te z Izraelem. Jej skład wybierze specjalny zespół.

"Kierując się kluczem eksperckim, zapraszamy osoby zajmujące się etyką, procedurami prawnymi na UW oraz specjalistów od stosunków międzynarodowych. Jedna trzecia miejsc w zespole przypada reprezentacji protestujących i osobom z UW przez nich wskazanym" - informuje rzeczniczka UW dr Anna Modzelewska.

Czytaj także:

Kilkadziesiąt osób okupujących kampusy UW domaga się potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz zerwania współprac uczelni z izraelskimi podmiotami. Podobne protesty trwają na kilkunastu polskich uczelniach.

Maciek Piasecki

Polecane

Wróć do strony głównej