Strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Jest podpis szefa MSWiA

2024-06-12, 14:44

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Jest podpis szefa MSWiA
Strefa buforowa to specjalny obszar w pobliżu granicy z Białorusią. Foto: X/SG

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej.

W czwartek wchodzi w życie czasowy zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Obejmuje on odcinek ponad 60 kilometrów wzdłuż granicy z Białorusią. Na odcinku 44 kilometrów zakaz obowiązuje 200 metrów od granicy, a na 16-kilometrowym fragmencie strefa ma około dwóch kilometrów szerokości.

Nowe przepisy obowiązują na podstawie rozporządzenia podpisanego przez ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka. Obejmują zasięg działania placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni.

Szlaki turystyczne poza obszarem strefy 

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dokument został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Resort zapewnia, że obszar strefy nadgranicznej został ustalony na poziomie niezbędnego minimum. "Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje co do zasady miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i innych podmiotów prowadzących działalność zawodową" - napisano w komunikacie.

Wprowadzenie zakazu przebywania na określonym terenie "ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych, ułatwiających proceder nielegalnej migracji" - uzasadniło MSW.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/kg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej