Żylaki. Dr Agnieszka Wolska: nawet najmniejszy pajączek jest objawem choroby

- Pierwszym sygnałem alarmowym jest uczucie zmęczonych nóg. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych, przed pójściem spać. Nigdy nie pojawiają się rano, po spaniu, gdy nogi są wypoczęte. Zaczynamy mieć dolegliwości, gdy długo stoimy lub chodzimy. Są to dolegliwości związane z niewydolnością żylną - mówiła w Polskim Radiu 24 flebolog dr Agnieszka Wolska.

2024-06-06, 21:00

Żylaki. Dr Agnieszka Wolska: nawet najmniejszy pajączek jest objawem choroby
Żylaki mogą być przyczyną zakrzepowego zapalenia żył i zakrzepicy w układzie żył głębokich. Foto: KUEO/Shutterstock

Żylakami określa się wydłużenie i poszerzenie żyły, w wyniku którego uzyskuje ona kręty przebieg. Przy czym tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na nogach.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. - Są objawem choroby, którą nazywamy przewlekłą niewydolnością żylną. Nawet najmniejszy pajączek jest objawem choroby. Żylaki to poważny problem naszego społeczeństwa. Przewlekła niewydolność żylna narasta z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym mamy bardziej nasilone dolegliwości. W wieku 70 lat ma je nawet 70 proc. społeczeństwa - powiedziała dr Agnieszka Wolska.

Część pacjentów macha na to ręką i nie zwraca uwagi na dolegliwości. - Tymczasem po zabiegach pacjenci zwykle zgłaszają, że ich nogi są lżejsze, że pozbyli się dolegliwości związanych z uczuciem zmęczonych nóg. Jest to pierwszy sygnał alarmowy. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych, przed pójściem spać. Nigdy nie pojawiają się rano, po spaniu, gdy nogi są wypoczęte. Zaczynamy mieć dolegliwości, gdy długo stoimy lub chodzimy. Są to dolegliwości związane z niewydolnością żylną - tłumaczyła flebolog

REKLAMA

Posłuchaj

Żylaki. Problem nie tylko estetyczny (Samo zdrowie) 25:44
+
Dodaj do playlisty

 

Żylaki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia. Mogą być jednak przyczyną zakrzepowego zapalenia żył i zakrzepicy w układzie żył głębokich. Powstają owrzodzenia żylne. Zdarza się, że żylak pęka pod wpływem urazu i dochodzi od masywnego krwawienia. Zaleczenie takiej rany potrafi trwać nawet pół roku. 

Co ciekawe, żylaki u mężczyzn mają inną postać niż u kobiet. Są przy tym mniej widoczne.   

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

Gość: dr Agnieszka Wolska (chirurg flebolog).

Data emisji: 6.06.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej