"Zderzenie z historią". Henryk Miśkiewicz i Piotr Kostrzewa na płycie "Come Back"

2024-06-14, 10:22

"Zderzenie z historią". Henryk Miśkiewicz i Piotr Kostrzewa na płycie "Come Back"
Henryk Miśkiewicz i Piotr Kostrzewa przedstawiają album "Come Back" . Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

- Dotarłem do archiwum Polskiego Radia, gdzie odnalazł się utwór "Come Back" Henryka Miśkiewicza, i go zagraliśmy. Jednak za tym, aby nagrać płytę, lobbowała żona Miśkiewicza. To nie mogło się inaczej skończyć - mówił w Polskim Radiu 24 dyrygent Piotr Kostrzewa z Chopin University Big Band, który razem z saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem przedstawia nowy album.  

"Come Back" to płyta pełna swingu, funky i jazzu, na której mistrzowskie brzmienie saksofonu altowego Henryka Miśkiewicza łączy się z niebywałą energia Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. 

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia Henryk Miśkiewicz był solistą Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji "Studia S-1", prowadzonej przez pianistę, kompozytora i dyrygenta Andrzeja Trzaskowskiego. To na prośbę legendarnego maestro młody wirtuoz i początkujący autor i aranżer przygotował kilkanaście partytur. Po ponad 40 latach słynny alcista sięgnął po nie, by przygotować się do nagrań z Chopin University Big Band. - Nie zmieniliśmy ani jednej nutki. Tak jak zostało to wtedy napisane, zostało dziś nagrane. Graliśmy nawet z tych samych pożółkłych i pokreślonych nut. Jeden do jednego. Płyta poświęcona jest pamięci Andrzeja Trzaskowskiego. Wszystkie utwory były pisane dla jego orkiestry, był wspaniałym człowiekiem i muzykiem - tłumaczył Henryk Miśkiewicz.  

- To zderzenie z historią. Gramy z tych samych nut, które ostatnio trzymał w rękach Jan Ptaszyn Wróblewski i Zbigniew Namysłowski. Jakbyśmy znów się z nimi spotkali - ripostował Piotr Kostrzewa.   

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Henryk Miśkiewicz i Piotr Kostrzewa o płycie "Come back" (Weekend kulturalny) 23:13
+
Dodaj do playlisty

Płytę polecają Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Chopin University Press. Mecenasem wydawnictwa jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album dostępny w serwisach streamingowych, księgarniach muzycznych oraz na skleppolskieradio.pl.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Weekend kulturalny

REKLAMA

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Henryk Miśkiewicz (saksofonista), Piotr Kostrzewa (dyrygent)

Data emisji: 13.06.24

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

PR24/wmkor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej