Sikorski reaguje na ultimatum Putina. "Ukraina ma prawo żądać"

2024-06-15, 19:55

Sikorski reaguje na ultimatum Putina. "Ukraina ma prawo żądać"
Radosław Sikorski odniósł się do oferty Władimira Putina, który przedstawił ultimatum w sprawie pokoju na Ukrainie.Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił Ukrainie ultimatum, którego spełnienie miałoby spowodować zakończenie wojny. Oferta pokoju zawiera żądania dotyczące NATO i części terytorium Ukrainy. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski odniósł się w sobotę do propozycji Putina. 

Prezydent Rosji oświadczył, że zakończy wojnę pod warunkiem, że Ukraina zrezygnuje z członkostwa w NATO. Ponadto wschodni sąsiedzi Polski mieliby oddać Moskwie całość czterech prowincji, do których Rosja rości sobie prawa.

Na te żądania zareagował Radosław Sikorski.

"Jeśli Władimir Putin uzależnia pokój od obietnicy Ukrainy, że nie przystąpi do NATO, to z pewnością Ukraina ma prawo żądać, aby Rosja nie zawierała sojuszu wojskowego z Chinami" - stwierdził w sobotę szef polskiej dyplomacji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył z kolei, że oferta zawieszenia broni złożona przez Władimira Putina to ultimatum, któremu nie można ufać.

REKLAMA

Duda również skomentował żądania Putina

Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do przedstawionych przez prezydenta Rosji żądań pod adresem Ukrainy i koncepcji zakończenia wojny, stwierdził w sobotę, że były to "porażające żądania" i "niebotyczne roszczenia terytorialne".

Posłuchaj

Andrzej Duda o żądaniach Putina wobec Ukrainy. 0:28
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem polskiego prezydenta, Putin pokazał w ten sposób całej wspólnocie międzynarodowej "kwintesencję rosyjskiego brutalnego imperializmu".

Czytaj także:

PAP/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej