Migranci nie odpuszczają. Setki prób przedarcia się do Polski, w użyciu kamienie i gałęzie
Od piątku do niedzieli udaremniono ponad 400 prób sforsowania polskiej granicy od strony Białorusi - poinformowała Straż Graniczna. Mundurowi poinformowali też o kolejnych incydentach rzucania w polskie patrole kamieniami i gałęziami.
2024-06-17, 11:12
Nie ustaje presja na polską granicę ze strony Białorusi. Od 14 do 16 czerwca odnotowano blisko 430 prób wdarcia się do Polski. W piątek odnotowano ponad 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w sobotę – ponad 150, a w niedzielę ponad 130 takich prób.
Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w okolicach Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Krynek i Czeremchy – wyliczała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Doszło też do prób forsowania przez migrantów granicznych rzek: w okolicy Białowieży rzeki Przewłoka, a w okolicach Krynek – rzeki Świsłocz.
Zdanowicz podała też, że dochodziło do agresywnych incydentów ze strony osób za zaporą. W polskie patrole rzucano kamieniami i gałęziami.
Niespokojnie na granicy z Białorusią. Zatrzymania za pomaganie cudzoziemcom
SG w ostatnich dniach zatrzymała też kolejnego przemytnika, który miał pomagać w przewożeniu cudzoziemców. Zdanowicz poinformowała, że to obywatel Syrii. Od początku roku POSG zatrzymała przy polsko-białoruskiej granicy 200 osób, które pomagały i organizowały nielegalne przekroczenie granicy.
REKLAMA
W ciągu trzech ostatnich dni pogranicznicy udzieli też pomocy sześciu cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.
Z danych POSG wynika, że od początku czerwca było ponad 2,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W maju takich prób zanotowano ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Od początku roku było ponad 18,2 tys.
Strefa buforowa nad granicą
Od północy w czwartek na ok. 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Strefa jest wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać na pasie 200 metrów od linii granicy, na 16 km na ok. 2 km.
Czytaj także:
- Przyjmować migrantów z Białorusi? Polacy odpowiedzieli w sondażu
- Operacja "Zapora". Setki policjantów skierowanych na granicę [WIDEO]
- Niemiecka policja przywiozła migrantów do Polski? Jest ruch SG
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
REKLAMA
Posłuchaj
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA