"Informuj o podejrzanych osobach". Alerty dla dwóch województw

2024-06-14, 18:28

"Informuj o podejrzanych osobach". Alerty dla dwóch województw
Mieszkańcy terenów graniczących z Białorusią otrzymali alerty RCB. Foto: X/SG

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa trafiły w piątek do mieszkańców przygranicznych terenów województwa lubelskiego i podlaskiego. Dotyczą sytuacji na granicy z Białorusią. 

"Uwaga! Zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Stosuj się do poleceń służb. Bądź czujny i informuj o podejrzanych osobach"- czytamy w rozesłanym komunikacie. 

Niebezpiecznie na granicy

W piątek na granicy z Białorusią doszło do kolejnego niebezpiecznego incydentu. Wojskowa karetka została trafiona ciężkim przedmiotem, który nadleciał z terytorium Białorusi. Pojazd został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Do zdarzenia doszło w rejonie Dubicz Cerkiewnych - wsi położonej w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim.

Informacje Straży Granicznej o liczbie prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią też nie napawają optymizmem. 12 czerwca do naszego kraju próbowało się przedostać 150 nielegalnych migrantów, a 13 czerwca 100. A w kierunku polskich patroli znów poleciały kamienie i gałęzie.

Strefa buforowa

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, od czwartku strefa buforowa obowiązuje na ok. 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem. Na ok. 40 km nie wolno przebywać na pasie 200 m od linii granicy. Z kolei na ok. 16 km granicy nie wolno przebywać na pasie o szerokości ok. 2 km.

REKLAMA

Polityk Koalicji Obywatelskiej Borys Budka wyjaśnił na antenie programu 1 Polskiego Radia, że strefa buforowa przy granicy z Białorusią to odpowiedź na rosnące zagrożenie dla Polski i Europy ze strony nielegalnej migracji. - To rozwiązanie konieczne, jesteśmy w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa Polski i rząd musi podejmować czasami trudne decyzje. Zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Rada Bezpieczeństwa Narodowego odbywała się w Białymstoku, również posiedzenie rządu - mówił Borys Budka.

Czytaj także:

RCB/PR24/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej