Zaskoczenie przy bankomatach Euronetu. Więcej nie da się wypłacić. Powodem protest

2024-06-18, 12:20

Zaskoczenie przy bankomatach Euronetu. Więcej nie da się wypłacić. Powodem protest
Euronet uruchomił jednodniowy protest w swoich bankomatach. Foto: Shutterstock/Longfin Media

We wtorek w bankomatach Euronetu będzie można wypłacić maksymalnie do 200 zł. To efekt protestu przeciwko zbyt niskim opłatom, ponoszonym przez operatorów płatności - podał Euronet w komunikacie.

"18 czerwca br. Euronet przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce. Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji, ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce" - podała firma Euronet we wtorkowym komunikacie.

Działanie poniżej kosztów

Dodano w nim, że od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów, praktycznie nie zmieniła się. To – jak informuje Euronet - doprowadziło do sytuacji, w której "krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów jakie ponoszą oni w związku z taką usługą".

- Kwota dzisiejszego limitu wynika z tego, że jeśli użytkownik wypłaca z urządzenia Euronet jednorazowo kwotę powyżej 200 zł, to ponosimy stratę” – powiedział prezes Euronet Polska Marek Szafirski.

Wyjaśnienia prezesa


Jak dodał, opłaty będące wynagrodzeniem dla operatorów bankomatów pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów. - Euronet nie zarabia na tej opłacie, otrzymując średnio 1,20-1,70 zł od organizacji płatniczych za transakcję. Euronet pokrywa jednak wszystkie koszty związane z bankomatem – wyjaśnił Szafirski.
Prezes Euronetu powiedział, że akcja protestacyjna ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

"Dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. W konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem. Jednocześnie prowizje za wypłaty z bankomatów, ustalane i pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną" – czytamy w komunikacie Euronetu.

Wyniki analiz rynku

Firma wyjaśniła, że do podjęcia działań skłoniły ją wyniki Analizy Rynku Bankomatów w Polsce, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r.

Czytaj także:

"Analiza bazująca na danych z 69 proc. rynku bankomatów w Polsce (bankowych i niebankowych) potwierdza, że rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych. Materiał ten został przesłany do niemal wszystkich podmiotów zainteresowanych rynkiem płatności, w tym do VISA, Mastercard i Polskiego Standardu Płatności (BLIK), jednak - pomimo jednoznacznych wyników analizy - nie podjęły one jakichkolwiek działań na rzecz zrównoważenia ustalanych przez siebie stawek wypłat gotówki kartami polskimi z kosztami obsługi tych transakcji" -informuje operator bankomatów.

Potrzeba "urealnienia" stawek

W komunikacie podkreślono, że "Narodowy Bank Polski w swojej Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego z roku 2021" również widzi potrzebę działań na "rzecz samoregulacji tych stawek, czyli urealnienia ich przez schematy płatnicze" (VISA, Mastercard, Polski Standard Płatności - BLIK), jednak samoregulacja "jak dotąd nie nastąpiła".

REKLAMA


Posłuchaj

Tylko 200 złotych będzie dziś można wypłacić z bankomatów należących do sieci Euronet - Aleksander Pszoniak (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

 

"Bankomaty nigdy nie były tak istotne dla użytkowników w historii bankowości polskiej jak teraz – nigdy wcześniej nie obsługiwały tak dużych przepływów gotówkowych będących odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju" – czytamy w komunikacie.

"Dlatego postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi" – czytamy także. Informacja o akcji protestacyjnej została zamieszczona na stronach Euronetu, komunikat o ograniczeniu w wypłatach jest także odtwarzany po połączeniu się z infolinią operatora.

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej