Nowe przepisy odsunęły od pracy tysiące kierowców. "Pasażerów może czekać armagedon"

2024-06-19, 07:57

Nowe przepisy odsunęły od pracy tysiące kierowców. "Pasażerów może czekać armagedon"
Nowe przepisy zmieniają funkcjonowanie firm taksówkarskich. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Zmiana w przepisach odsunęła od pracy nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. Bez strategii migracyjnej biznes ma problem - pisze w środę "Rzeczpospolita", odnosząc się do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Według "Rzeczpospolitej" pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. "Od poniedziałku na taksówkę trzeba czekać dłużej. Wszystko przez nowe przepisy. Praktycznie z dnia na dzień co najmniej kilka tysięcy kierowców taksówek w kraju zostało odciętych od zawodu. Chodzi o świadczących usługi przez aplikację obcokrajowców, którzy stanowili o sile takich firm, jak Bolt, Free Now czy Uber" - czytamy.

Potężny chaos

Gazeta przypomina, że w poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni.

"Skala chaosu jest potężna. Operatorzy platform łączących pasażerów z taksówkarzami w niedzielę do późnych godzin nocnych wyłączali z systemu kierowców niespełniających nowych wymogów. W efekcie z floty Bolt usunięto ponad jedną czwartą dotychczasowych partnerów. Free Now zubożał o blisko 15 proc. osób, z którymi do tej pory współpracował. Z Ubera – od wejścia w życie przepisów – odeszło już blisko dwóch na dziesięciu kierowców. A to dopiero początek. Pasażerów może czekać prawdziwy armagedon" - informuje dziennik.

Dalsze problemy


- Spodziewamy się, że liczba ta będzie rosnąć z każdym tygodniem weryfikacji – mówi gazecie Marcin Moczyróg, dyrektor generalny Ubera na Europę Środkowo-Wschodnią.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" taxi nie jest jedyną branżą, która korzysta z pracy imigrantów. Najczęściej sięgają po nich firmy z sektorów mocno dotkniętych niedoborem rąk do pracy, w tym hotelarstwa i gastronomii (48 proc.), budownictwa i TSL (po 36 proc.) – wynika z raportu PIE "Polacy o cudzoziemcach na rynku pracy – fakty, mity, opinie".

REKLAMA

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym jest odpowiedzią na falę przestępstw, do których dochodziło w tzw. taksówkach na aplikację, w tym gwałty na klientkach przewozu osób.

Zmieniona regulacja zobowiązuje przedsiębiorców pośredniczących w przewozach drogowych m.in. do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy.

Czytaj również:

pg,pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej