Ogromne zainteresowanie programem MEN dla szkół. Miliony rozeszły się w ciągu minut

2024-06-19, 14:30

Ogromne zainteresowanie programem MEN dla szkół. Miliony rozeszły się w ciągu minut
MEN w kilkanaście minut rozdał 60 milionów złotych na wycieczki dla dzieci. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wszystkie pieniądze przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na program "Podróże z klasą" rozeszły się w ciągu 12 minut po uruchomieniu naboru - poinformował resort na swoich stronach internetowych.

Resort edukacji przeznaczył 60 milionów złotych na wycieczki dla uczniów. Program pokrywa całkowity koszt wyjazdów trwających od dwóch do pięciu dni.

Wycieczka dwudniowa może zostać sfinansowana do 20 tys. zł, trzydniowa – do 30 tys. zł, czterodniowa – do 40 tys. zł, pięciodniowa – do 50 tys. zł. W wycieczce musi wziąć co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest odwiedzenie jednego miejsca kultury, na przykład teatru, filharmonii, czy centrum nauki każdego dnia wycieczki.

Zainteresowanie przerosło oczekiwania

Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik MEN Piotr Otrębski, zainteresowanie programem przerosło oczekiwania resortu. - My się bardzo cieszymy, że to zainteresowanie było tak duże, bo "Podróże z klasą" to jest zupełnie dodatkowa oferta - wyjaśniał.

REKLAMA

- Nikt nie ma obowiązku korzystać z tego programu. Były województwa, gdzie ta pula wyczerpała się już po kilku minutach. W sumie zarejestrowano 2273 wnioski - dodał Otrębski.

Teraz przyjęte wnioski będą sprawdzane pod względem formalnym. Jeśli część zgłoszeń zostanie odrzucona, będzie uruchomiony dodatkowy nabór.

"Podróże z klasą". Na co można wydać rządowe pieniądze?

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Jeżeli kwota dotacji pokrywa całkowicie koszty wycieczki, o których mowa wyżej, nie jest wymagany wkład własny, przy czym koszt prowizji podmiotu zewnętrznego organizującego wycieczkę (np. biura turystycznego) może być sfinansowany wyłącznie ze środków własnych wnioskodawcy.

Czytaj także: 

Na wycieczki uczniowie pojadą w nowym roku szkolnym 2024/2025, od września do grudnia.

REKLAMA

Więcej o zasadach programu na stronach resortu edukacji

IAR, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej