Andrzej Duda leci do Chin. Wojna w Ukrainie jednym z tematów rozmów z Xi Jinpingiem
Relacje gospodarze, pokój w Ukrainie w kontekście chińskich inwestycji w Europie i wizy dla Polaków - to główne tematy, jakie prezydent Andrzej Duda poruszy w rozmowach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Wizyta głowy polskiego państwa w Azji rozpocznie się w sobotę.
2024-06-21, 09:53
Prezydent Andrzej Duda wyjaśniał w Radiu Zet, że spotyka się z Xi Jinpingiem, bo "Chiny są dziś jednym z największych światowych mocarstw".
- Wszyscy rozsądni spotykają się z Chinami. Spotykają się prezydenci czołowych państw na świecie (...). Staram się utrzymywać z Chinami przyjazne stosunki - podkreślił.
Rozmowy o pokoju w Ukrainie
Andrzej Duda wskazał, że z prezydentem Chin Xi Jinpingiem będzie rozmawiał m.in. o zniesieniu wiz dla Polaków, wzajemnych relacjach gospodarczych, a także o Ukrainie. Przyznał, że Chiny mają znaczenie w kontekście przyszłego pokoju w Ukrainie.
Zauważył, że terytorium Ukrainy ma ogromne znaczenie dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, która ma polegać na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy.
REKLAMA
- Ekspert: Chiny próbują odciągnąć zachodnią Europę i UE od USA
- Chiny nie zwalniają w podboju kosmosu. "Są liderami na równi z Amerykanami"
Pytany, czy władze chińskie mogą "nacisnąć na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę, by przestał nas atakować hybrydowo", prezydent przyznał, że Chiny "mają swoje możliwości politycznego oddziaływania".
Najważniejsze spotkania w poniedziałek
Polski prezydent wyruszy do Chin w nocy z piątku na sobotę. Wizyta zakończy się w środę. Prezydentowi będzie towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Najważniejszym dniem wizyty jest poniedziałek, kiedy w Pekinie zaplanowano rozmowy polityczne - najpierw z premierem Li Qiangiem, następnie z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejiem, a później z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.
REKLAMA
Dobra współpraca polsko-chińska. Ruszyło pierwsze regularne połączenie kolejowe
Polskę i Chiny łączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy. W środę wyruszył on w 16-dniową podróż, którą zakończy w Warszawie. Dzięki wprowadzeniu rozkładu jazdy pociąg ma zaoszczędzić około 30 proc. czasu względem dotychczasowych przejazdów.
Pociąg z Kantonu, stolicy najliczniej zaludnionej prowincji Chin Guangdong, będzie wyruszał co tydzień w środę. Maszyna załadowana takimi towarami jak klimatyzatory, akcesoria do ekspresów do kawy, a nawet trzepaczki do jajek.
Kursy według stałego rozkładu jazdy, oznaczają - tak jak w przypadku pociągów osobowych - regularne godziny odjazdów, a także z góry określone trasy i przystanki.
Dotychczas, gdy pociągi Chiny-Europa przejeżdżały przez różne kraje, lokalne służby kolejowe musiały ustalać czas przejazdu zgodnie z rzeczywistą sytuacją na miejscu, co łatwo przekładało się na opóźnienia i wydłużenie czasu transportu.
REKLAMA
IAR/ mbl
REKLAMA