Dziedziniec kultury. "Chcemy dużo opowiadać, dużo dialogować, chcemy być bliżej"

2024-06-28, 21:25

Dziedziniec kultury. "Chcemy dużo opowiadać, dużo dialogować, chcemy być bliżej"
Publiczność zgromadzona podczas koncertu "Muniek i Przyjaciele" przy siedzibie MKiDN podczas wydarzenia z cyklu "Dziedziniec kultury". Warszawa, 11.08.2023. . Foto: PAP/Radek Pietruszka

L.U.C i jego orkiestra Rebel Babel Ensemble, Anita Lipnicka, Kuba Więcek i Masecki Trio - to jedni z artystów, jacy wystąpią na tegorocznym Dziedzińcu Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. O szczegółach tegorocznej odsłony Dziedzińca Kultury mówili w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy NCK i Marcin Kuropatwa, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca będzie twórczość jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024.

- Chcemy być nie tylko bliżej muzyki, bliżej publiczności, ale też bliżej samych muzyków, bliżej tekstów, o których śpiewają, przybliżać też style muzyczne. Ta bliskość będzie się przewijała w różnych kontekstach przez całą tegoroczną edycję Dziedzińca - mówił Marcin Kuropatwa.

Hasło przewodnie tegorocznego Dziedzińca Kultury to "…Bliżej". Koncerty będą odbywały się w piątkowe wieczory lipca i sierpnia. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Tegoroczną edycję rozpocznie 5 lipca koncert L.U.C.-a i jego orkiestry Rebel Babel Ensemble. W kolejny piątkowy wieczór O.S.T.R przeniesie widzów w hiphopowe rytmy wielkomiejskich ulic, a podczas następnego koncertu Łona/Konieczny/Krupa - do świata poznańskich i szczecińskich taksówkarzy. Z końcem lipca Anita Lipnicka m.in. przypomni Polskę lat 90. ubiegłego wieku.

REKLAMA

Drugi miesiąc wakacji rozpocznie Artur Dutkiewicz Quartet z projektem poświęconym wybitnemu polskiemu saksofoniście Tomaszowi Szukalskiemu. Dominik Strycharski zaprezentuje natomiast projekt "Korzyński Ultimate" nawiązujący do twórczości uznanego kompozytora, aranżera i pianisty - Andrzeja Korzyńskiego. Nie zabraknie również muzycznego reportażu z podróży, w którą podczas kolejnego koncertu zabierze widzów Rasm Almashan - wokalistka pochodzenia polsko-jemeńskiego. Cykl zakończy Kuba Więcek, który wystąpi z najnowszym projektem Hoshii.

Posłuchaj

Joanna Bancerowska i Marcin Kuropatwa o koncertach z cyklu "Dziedziniec kultury" (Weekend Kulturalny) 22:06
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Weekend kulturalny

REKLAMA

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury; Marcin Kuropatwa, kierownik projektu "Dziedziniec Kultury"

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej