Niemieckie zbrodnie w Polsce. Jest deklaracja Scholza

2024-07-02, 11:39

Olaf Scholz przypomniał, że w tym roku wypada 80. rocznica powstania warszawskiego i 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Kanclerz mówił w Warszawie, że pamięć i przepracowanie historii nigdy się nie skończy. - Niemcy są świadome swojej odpowiedzialności za czasy drugiej wojny światowej - dodał. Oświadczył również, że rządy Polski i Niemiec rozmawiają w sprawie zadośćuczynienia żyjącym ofiarom nazistów i ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia.

- Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji - podkreślił. Kanclerz Niemiec poinformował, że "w tym celu gabinet federalny podjął decyzję o utworzeniu w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar II WŚ i nazistowskiej okupacji". Jak zapowiedział, "Dom Polsko-Niemiecki", będzie "widocznym znakiem przeciwko zapomnieniu oraz przestrogą na przyszłość".

Scholz przyznał, że stanowisko niemieckiego rządu w kwestiach reparacji wojennych, których poprzedni rząd żądał od Berlina, jest znane, ale to nie zmienia dążenia do zadośćuczynienia ofiarom. Według szacunków chodzi o około 40 tysięcy osób.

REKLAMA

Premier Donald Tusk, mówiąc o odpowiedzialności Niemiec za drugą wojnę światową, podkreślał, że "Polska jako jedna z największych ofiar tego konfliktu, a Niemcy jako sprawcy tego nieszczęścia i tej tragedii, dzisiaj jako narody wolne, demokratyczne i europejskie powinny wspólnie skutecznie zadbać o to, aby Europa była bezpieczna i żeby wojna nigdy się nie powtórzyła".

Tusk wskazał nowy impuls we współpracy z Niemcami

- Celem mojego spotkania z kanclerzem Olafem Scholzem było nadanie nowego impulsu naszej współpracy - powiedział Donald Tusk. Szef rządu podkreślał, że w kwestiach bezpieczeństwa Polska i Niemcy będą współpracowały m.in. przy budowie wspólnej tarczy chroniącej europejskie niebo.

- Cała Europa, w tym Niemcy, ale Polska, szczególnie narażona jest na pewne ryzyka wynikające z geografii i faktu, że mamy granice z Rosją, Białorusią i walczącą Ukrainą. I to stwarza poważne i niespotykane wcześniej problemy dla państwa polskiego - powiedział premier. Dodał, że w Polsce wzrosło też ryzyko aktów dywersji i sabotażu.

Posłuchaj

Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

- Szeroko pojęte bezpieczeństwo, współpraca militarna, a także współpraca dot. nielegalnej migracji, wspólna praca na rzecz bezpiecznej zewnętrznej granicy UE to są tematy, na których mi szczególnie zależy - przekazał Tusk. Nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie stały się wiodącym państwem w kwestii wspólnego europejskiego, w tym polskiego, bezpieczeństwa - mówił premier Tusk.

REKLAMA

Zdaniem szefa rządu "jesteśmy na dobrej drodze, aby znów z pełnym przekonaniem mówić o przyjaźni polsko-niemieckiej w tych bardzo trudnych czasach".

Wtorkowe konsultacje międzyrządowe powszechnie postrzegane są jako nowe otwarcie w relacjach między oboma krajami. Ostatnie konsultacje między rządami Polski i Niemiec odbyły się w 2018 r. z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura takich rozmów.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej