3 proc. PKB na obronność. Biały Dom odpowiada Polskiemu Radiu
Biały Dom traktuje postulat prezydenta Andrzeja Dudy podniesienia progu wydatków obronnych w ramach NATO do 3 procent PKB jako wyraz presji na sojuszników. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia wysoki rangą przedstawiciel administracji Joe Bidena powiedział jednak, że uczestnicy szczytu NATO w Waszyngtonie skupią się na tym by członkowie sojuszu niespełniający kryterium 2 procent przedstawili wiarygodne plany osiągnięcia tego pułapu.
2024-07-06, 06:30
- Każdy sojusznik z NATO może poruszać kwestie, które uważa za ważne - powiedział urzędnik Białego Domu w odpowiedzi na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego o propozycję prezydenta Andrzeja Dudy podniesienia progu wydatków w ramach NATO do 3 procent PKB.
Ale jak dodał: "rzeczywistość jest taka, że niektórzy sojusznicy wydają na obronę ponad 2% PKB, a inni nawet 3-4 procent i więcej".
Posłuchaj
Przedstawiciel Białego Domu zaznaczył, że różne kraje mają różne uwarunkowania, ale USA będą naciskać na sojuszników, którzy jeszcze nie przekraczają progu 2 procent aby osiągnęli ten cel.
REKLAMA
- Myślę, że wielu sojuszników przedstawi wiarygodne plany osiągnięcia tego poziomu w najbliższej przyszłości - powiedział urzędnik.
Zapytany czy propozycja polskiego prezydenta nie podważy podczas zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie sukcesu jakim jest rosnąca liczba państw przekraczających próg procent wpisze się w narrację Donalda Trumpa, że Europa płaci o wiele za mało na obronę, przedstawiciel Białego Domu odpowiedział, że postulat 3 procent, ocenia jako element motywowania sojuszników by wydawali więcej na obronność.
W tym roku 23 kraje członkowskie NATO przekroczą próg 2 procent wydatków obronnych. Proponowany przez prezydenta Dudę próg 3 procent przekraczają tylko: Polska, USA i Grecja.
Niektórzy doradcy Donalda Trumpa proponują by kraje wydające na obronność poniżej progu 2 procent, nie były objęte gwarancjami bezpieczeństwa wynikającymi z Art. 5 NATO. Donald Trump podchwycił jednak pomysł prezydenta Dudy, by minimalny próg wydatków obronnych w Sojuszu podnieść do 3 procent PKB
REKLAMA
PR24/Informacyjna Agencja radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton /w kry/SW
REKLAMA