Prezydent przed wylotem na szczyt NATO. Ujawnił tematy rozmów

- W kwestii bezpieczeństwa polskie władze mówią jednym głosem - podkreślił przed wylotem na szczyt NATO w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.

2024-07-08, 21:07

Prezydent przed wylotem na szczyt NATO. Ujawnił tematy rozmów
Prezydent: w kwestii bezpieczeństwa polskie władze mówią jednym głosem. Foto: Marek Borawki/KPRP

- Wraz ze mną w polskiej delegacji lecą minister obrony narodowej i minister spraw zagranicznych - mamy dokładnie tę samą politykę bezpieczeństwa, realizowaną nieprzerwanie od kilku lat - mówił Andrzej Duda.

Zwrócił także uwagę, że od pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska wydaje ponad cztery procent PKB na obronność. - Ta polityka musi być dalej realizowana, to jest wyraźnie zapisane w stanowisku rządu na szczyt NATO - mówił prezydent. - Po analizie, w stu procentach to stanowisko ja i moi eksperci podzielamy - dodał Andrzej Duda.

Posłuchaj

Prezydent: w kwestii bezpieczeństwa polskie władze mówią jednym głosem (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Powrót do twardej polityki bezpieczeństwa

Zdaniem prezydenta, NATO potrzebuje powrotu do twardej polityki bezpieczeństwa i zwiększenia wydatków na obronność. Polski przywódca podkreślił, że już 23 państwa członkowskie wydają przynajmniej dwa procent PKB na wojsko, ale przypomniał jednocześnie, że w czasach zimnej wojny wydatki te były wyższe. - Wtedy państwa Sojuszu wydawały trzy procent PKB na obronność i dzięki temu udało się zwyciężyć - mówił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że będzie starał się przekonywać sojuszników do przedłużenia strategicznych naftociągów, które biegną przez Europę. Andrzej Duda chce, aby sięgały one Polski.

REKLAMA

Andrzej Duda poinformował również, że na szczycie NATO w Waszyngtonie zostanie podjęta ostateczna decyzja o utworzeniu Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy. Prezydent przypomniał, że z propozycją utworzenia Centrum wyszła Polska na szczycie w Madrycie dwa lata temu. Ma ono powstać w miejscu znajdującego się tam obecnie Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. - Ta placówka w dużym stopniu jest już gotowa, więc ta decyzja, którą NATO podejmie w ciągu najbliższych trzech dni będzie tylko decyzją formalnie zamykającą cały proces - mówił prezydent.

Polscy politycy podkreślają, że o silnym głosie Warszawy w Waszyngtonie będzie świadczyć fakt, że Polska jest liderem wydatków na obronność w całym Sojuszu. Według najnowszych szacunków NATO w tym roku Polska przeznaczy na armię 4,12 procent PKB.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej