Nieprawidłowości w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej? Kontrola CBA

- Kontrola dotyczy określonych przepisami prawa procedur, podejmowania, a przede wszystkim realizacji decyzji w przedmiocie udzielania i rozliczania dofinansowań oraz wsparcia finansowego dla wybranych beneficjentów - poinformował Polskie Radio rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji Jacek Dobrzyński.

2024-07-09, 13:51

Nieprawidłowości w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej? Kontrola CBA
Sprawą zajmują się funkcjonariusze CBA. Foto: gov.pl

Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej prowadzona jest w kierunku nieprawidłowości w finansach.

Jacek Dobrzyński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że kontrolę poprzedziła weryfikacja zebranych danych.

Odwołanie szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "Odzyskaliśmy siedem milionów"

Rzecznik MSWiA dodał, że działania mogą trwać przez trzy miesiące, istnieją jednak ustawowe możliwości jej przedłużenia o kolejne pół roku.

Posłuchaj

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji Jacek Dobrzyński o kontroli CBA w PISF (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

W kwietniu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Wyjaśniając powody swojej decyzji, polityk wspomniał o "nierzetelnym rozliczaniu środków".

REKLAMA

- Dopiero po naciskach, kontroli NIK-u odzyskaliśmy siedem milionów, których pan dyrektor Śmigulski uznał, że nie musi odprowadzać - mówił minister.

Nieprawidłowości w PISF? Zawiadomienia do prokuratury

W maju do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez b. dyrektora PISF.

Dotyczyło podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, m.in. poprzez "opłacanie prywatnych spraw sądowych, zakup alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, nienależycie udokumentowanych wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych".

28 maja 2024 r. zostało złożone kolejne zawiadomienie, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Śmigulskiego. Zawiadomienie dotyczy m.in. próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji, a także nienależytego i niezgodnego z regulaminem przyznawania nagród i premii.

REKLAMA

Czytaj także:

W oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej Radosław Śmigulski napisał, że kartami służbowymi opłacane były hotele, bilety lotnicze jego oraz pracowników PISF, a także "kolacje i spotkania lobbystyczne i integracyjne dla grup od kilku do kilkuset osób, w których uczestniczyli przedstawiciele branży filmowej".

Dodał, że "nie jest prawdą, że środki PISF były wydatkowane w prywatnych procesach sądowych".

13 czerwca PISF poinformował o złożeniu do CBA zawiadomienia dotyczącego nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji. Złożone zostało też zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczące m.in. niegospodarnego wydatkowania środków Instytutu poprzez zakup urządzeń przeznaczonych do rejestrowania rozmów niezwiązanych z działalnością statutową PISF.

REKLAMA

Polski Instytut Sztuki Filmowej zajmuje się dofinansowywaniem produkcji filmowych i podziałem dotacji w tym zakresie.

Zobacz również:

ms/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej