Spór mediów z rządem o prawa autorskie. Powstanie grupa robocza
Powstanie grupa robocza, która wypracuje rozwiązania dotyczące prawa autorskiego. W jej skład wejdą przedstawiciele rządu i wydawców. To najważniejszy wniosek po spotkaniu premiera Donalda Tuska z reprezentantami mediów.
2024-07-10, 17:17
Redaktor naczelny portalu Onet Bartosz Węglarczyk powiedział, że 11 lipca senacka komisja rozważy poprawki do projektu ustawy o prawie autorskim, a następnie zawiesi obrady.
- To potrwa do momentu, kiedy grupa ustali, jakie będą zapisy ustawy. Następnie, jeszcze w tym miesiącu, zbierze się w tej sprawie Senat i przyjmie poprawki do ustawy. Być może jeszcze w lipcu zmianami w prawie autorskim zajmie się Sejm - zaznaczył Bartosz Węglarczyk.
Negocjacje z Facebookiem i Google
Grupa zacznie pracę od jutra. Według Jarosława Włodarczyka z Press Club Polska przyjęte podczas spotkania ustalenia to krok w dobrym kierunku.
- To było jedyne możliwe rozwiązanie. Mam nadzieję, że ten etap załatwi sprawę. Ostateczne rezultaty zobaczymy podczas negocjacji z takimi firmami, jak Facebook czy Google, a pierwszych środków z tytułu wynagrodzenia za treści, które big techy kradną, otrzymamy zapewne za dwa lata - ocenił Jarosław Włodarczyk.
REKLAMA
Spotkanie z mediami
Spotkanie premiera z mediami to odpowiedź na ubiegłotygodniowy apel do polityków zatytułowany "Nie zabijajcie polskich mediów!". Wydawcy oraz dziennikarze domagają się zmian uchwalonych w Sejmie niekorzystnych dla mediów przepisów prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Jeden z postulatów dotyczy mediacji pomiędzy spółkami medialnymi a tak zwanymi big techami, które zapewniłyby uczciwe dochody z reklam autorom artykułów, publikowanych na przykład na portalach społecznościowych.
IAR,pkur
REKLAMA