Nowa "ustawa wiatrakowa", będzie rewolucją w branży OZE

2024-07-10, 17:00

Nowa "ustawa wiatrakowa", będzie rewolucją w branży OZE
OZE daje Polsce niezależność od importu gazu i ropy naftowej.Foto: Shutterstock/engel.ac

- Nowa "ustawa wiatrakowa", która jest wykazie prac rządu, zmienia zasady inwestowania w źródła odnawialne (OZE), jakim jest energia z wiatru. Poprzednia ustaw tzw. "10H",  eliminowała prawie 100 procent terytorium Polski pod takie inwestycje - powiedziała Małgorzata Żmijewska-Kukiełka, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Ekspertka przypomniała, że już teraz lądowa energetyka wiatrowa produkuje 10 gigawatów mocy energii elektrycznej, ale te inwestycje były realizowane do roku 2016. Potem wprowadzenie ustawy "10 H" było ciosem dla całej branży, bo de facto nie było miejsc w naszym kraju, aby można było postawić elektrownię wiatrową, zgodnie z wymogami ustawy "10 H".


Posłuchaj

Małgorzata Żmijewska-Kukiełka (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe) mówi o nowym wariancie ustawy wiatrakowej przygotowanej przez rząd ( Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:37
+
Dodaj do playlisty

 

Ta nowa "ustawa wiatrakowa", która jest wpisana w prace rządu stawia inne wymagania: minimalna odległość takiej elektrowni d zabudowań to może być 500 metrów. Co będzie rewolucją dla polskiej branży OZE i dla samorządów, które liczą na dodatkowe dochody i tańsze źródło energii. Już teraz są obliczenia, że nowa ustawa da dodatkowe 40 gigawatów mocy do roku 2040. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA


PR1/PR24/sw

Audycja: Ekspres Gospodarczy 

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: Małgorzata Żmijewska-Kukiełka, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe,

REKLAMA

Data emisji: 10.07.2024

Godzina emisji: 16:34


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej