Mount Rushmore. "Symbol Stanów Zjednoczonych i ikona popkultury"

2024-07-14, 19:45

Mount Rushmore. "Symbol Stanów Zjednoczonych i ikona popkultury"
Mount Rushmore, Dakota Południowa, USA. Foto: Shutterstock / Kurt Nichols

Mount Rushmore w Południowej Dakocie to jedna wizytówek Stanów Zjednoczonych. Rzeźba wykuta w górze jest hołdem dla czterech prezydentów: George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna. O historii tego niezwykłego pomnika Jan Białostocki rozmawiał z Mateuszem Łysiakiem (NationalGeographic.pl) i dr. Zbigniewem Kwietniem (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego).

Nie bez powodu zdecydowano, na uwiecznienie w skale podobizn tych właśnie czterech prezydentów. George Washington reprezentuje narodziny Stanów Zjednoczonych jako pierwszy prezydent kraju, Thomas Jefferson oznacza ekspansję terytorialną, Theodore Roosevelt uosabia rozwój, a Abraham Lincoln symbolizuje jedność, prowadząc kraj przez wojnę secesyjną i dążąc do zniesienia niewolnictwa.

Mateusz Łysiak zwracał uwagę, że Mount Rushmore to nie tylko symbol historii Stanów Zjednoczonych, ale i ikona popkultury pojawiająca się w wielu filmach z przełomu lat 90. i 2000. Dr Zbigniew Kwiecień przybliżał postacie prezydentów wykutych w skale i ich szczególne znaczenie w historii Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj

Mateusz Łysiak i dr Zbigniew Kwiecień o fenomenie Mount Rushmore (Radio stany) 28:58
+
Dodaj do playlisty

Pomnik wykuwany był przez 14 lat (1927–1941), w głównej mierze przez rzeźbiarza Gutzona Borgluma (1867–1941), w granitowej skale, za pomocą ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu. Do pomocy miał blisko 400 robotników i rzeźbiarzy. Borglum zmarł na 7 miesięcy przed zakończeniem prac, a rzeźbę dokończył jego syn, Lincoln. Początkowo planowano wyrzeźbienie postaci od głowy po pas, jednak nie pozwoliły na to ograniczone fundusze.

Góra niegdyś znana członkom indiańskiego plemienia Dakotów jako Góra Sześciu Dziadków została przemianowana na Mount Rushmore 1885 r. na cześć nowojorskiego prawnika Charlesa E. Rushmore’a, związanego z miejscowymi poszukiwaczami złota. W 1980 r. amerykański Sąd Najwyższy orzekł, że rdzennym Amerykanom należy się kompensacja za nielegalne przejęcie góry i złamanie traktatu podpisanego w Forcie Laramie w 1868 r.

REKLAMA

Czytaj także:

***

Audycja: RadioStany
Prowadzi: Jan Białostocki
Goście: Mateusz Łysiak (NationalGeographic.pl) i dr Zbigniew Kwiecień (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.07.2024
Godzina emisji: 18:30

PR24

REKLAMA

REKLAMA

Wróć do strony głównej