Zakaz trzymania psów na uwięzi. Projekt już w Sejmie

2024-07-17, 21:00

Zakaz trzymania psów na uwięzi. Projekt już w Sejmie
Posłowie KO chcą zastąpić okrutną praktykę trzymania psów na łańcuchu, zapewnieniem im bezpiecznych kojców.Foto: Shutterstock/Ragne Kabanova

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie. Propozycja miałaby wejść w życie sześć miesięcy po dniu ogłoszenia.

Wnioskodawcy uważają, że od 2012 r., prawo daje możliwość trzymania psa na uwięzi, ale nie krótszej niż 3 metry, choć nie dłużej niż przez 12 godzin w ciągu doby. Poselska propozycja  KO zakłada całkowity zakaz trzymania psów na uwięzi. Problem – jak wskazano w uzasadnieniu - dotyczy głównie psów przypiętych na łańcuchach do budy.

W opinii grupy posłów trzymywanie zwierząt na łańcuchu jest niehumanitarne i wiąże się niejednokrotnie z konsekwencjami noszącymi znamiona znęcania się nad zwierzętami, takimi jak wrastanie łańcuchów w szyję, utrzymywanie zwierząt na zbyt ciężkich łańcuchach w stosunku do ich wielkości, przymarzaniem łańcuchów do ciała zwierząt zimą.

Autorzy projektu zamiany przepisów argumentują, że jedyną dopuszczalną i humanitarną formą ograniczenia ruchu na posesji prywatnej, powinien być kojec o określonych wymiarach.

Kojec taki - jak wyjaśniono - powinien mieć pomieszczenie chroniące zwierzą przed zimnem, upałami, opadami atmosferycznymi. Pies musi mieć dostęp do światła dziennego, trzeba zapewniać mu dostęp do wody i pożywienia oraz umożliwiać swobodną zmianę pozycji ciała.

REKLAMA

Jakie rozmiary kojców dla psów?

W projekcie zapisano rozmiary kojców, uzależnionych od wielkości zwierzęcia. Zgodnie z propozycją KO, pies o wysokości w kłębie poniżej 50 cm miałby mieć kojec o minimalnej powierzchni 10 m kw., a pies mający w kłębie pomiędzy 51 cm a 65 cm – kojec o powierzchni nie mniejszej niż 15 m kw. Psy powyżej 66 cm w kłębie musiałyby mieć kojce nie mniejsze niż 20 m kw.

Kiedy pies może być na uwięzi? 

Regulacja precyzuje też m.in., co w sytuacji, trzymania więcej niż jednego psa w kojcu, a także, jakie są wymogi dla karmiących suk ze szczeniętami. W myśl projektu, psu utrzymywanemu w kojcu należy co najmniej dwa razy dziennie zapewnić możliwość ruchu poza kojcem.

W projekcie zapisano, że tymczasowe trzymanie psa na uwięzi dozwolone jest wyłącznie w trakcie spaceru z psem lub podczas jego transportu.

Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniona została posłanka Katarzyna Piekarska. 

REKLAMA



PAP/sw

 

 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej