Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Polki w świetnej formie - kolejna wygrana bez straty seta

2024-07-18, 20:12

Magdalena Stysiak podczas Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Reprezentacja Polski siatkarek odniosła drugie zwycięstwo w rozgrywanym w Mielcu Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej. W swoim drugim spotkaniu pokonała Francję 3:0 (25:11, 28:26, 25:22). Wcześniej Polska wygrała z Dominikaną 3:0.

Trener Stefano Lavarini w porównaniu do pierwszego meczu z Dominikaną dokonał dwóch zmian w wyjściowym składzie. Na przyjęciu w miejsce Natalii Mędrzyk zagrała Martyna Czyrnańska, a na środku za Agnieszkę Korneluk Klaudia Alagierska.

Polki zdecydowanie przewyższały rywalki niemal w każdym elemencie, jedynie w obronie kilka razy Francuzki popisały się efektowanym akcjami. Bardzo słabo jednak spisywały się w ofensywie kończąc zaledwie 2 na 20 ataków. Na 11 punktów same zdobyły tylko cztery, pozostałe +podarowały+ im biało-czerwone po własnych błędach.

Drugi set nie był już tak jednostronny, choć cały czas utrzymywała się przewaga Polek. Francuzki poprawiły atak (50 proc. skuteczności) i blok (pięć punktowych przy jednym Polek). Rywalki jednak cały czas odrabiały straty i w końcówce (autowy atak Malwiny Smarzek) doprowadziły do remisu 21:21. W emocjonującej końcówce górą był Polki, które postawiły kropkę nad i za czwartą piłką setową, a skutecznym atakiem popisała się najmłodsza w kadrze 20-letnia Czyrniańska (83 proc. skuteczności w tym secie).

W trzeciej partii od samego początku trener Lavarii postawił na rozegraniu na Katarzynę Wenerską, atakującą Smarzek i przyjmującą Olivię Różański, która na igrzyskach pełnić będzie rolę rezerwowej. Roszady pozytywnie wpłynęły na grę biało-czerwonych, które już na samym poczatku wypracowały sobie przewagę sześciu punktów. Z czasem zaczęła ona topnieć i Francuzki doprowadziły do remisu, a po ataku Iman Ndiaye wyszły nawet na prowadzenie 17:16. W końcówce ostatnie słowo należało już jednak do Polek. Praktycznie w ataku nie myliła się Smarzek. Przy remisie 21:21 biało-czerwone zdobyły trzy punkty z rzędu. Rywalki zdołały obronić piłkę meczową, ale przy kolejnej akcji ataku Smarzek były już bezradne.

Wcześniej Serbia niespodziewanie przegrała z Dominikaną 2:3 (21;25, 25:11, 27:25, 23:25, 14:16).

W piątek na zakończenie turnieju drużyna trenera Stefano Lavariniego zagra z Serbią. Początek o 18.30.

Polska - Francja 3:0 (25:11, 28:26, 25:22)

Polska: Joanna Wołosz, Martyna Czyrniańska, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Magdalena Jurczyk oraz Aleksandra Szczygłowska (libero), Maria Stenzel, Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek, Olivia Różański.

Francja: Nina Stojilkovic, Helena, Cazaute, Amandha Sylves, Iman Ndiaye, Amelie Rotar, Leandra Andela Olinga oraz Juliette (libero), Lucille Gicquel, Emile Respaut.

Program Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej:

wtorek

Serbia – Francja 3:0 (25:17, 25:17, 25:22).
Polska – Dominikana 3:0 (25:17, 25:19, 25:21)

czwartek

Dominikana – Serbia 3:2 (25:21, 11:25, 25:27, 25:23, 16:14)
Polska – Francja 3:0 (25:11, 28:26, 25:22)

piątek

Francja – Dominikana (16)
Polska – Serbia (18.30)

Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej jest ostatnim sprawdzianem formy reprezentantek Polski przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

Turniej olimpijski kobiet w Paryżu zostanie rozegrany (27 lipca - 11 sierpnia) według nowej formuły. 12 reprezentacji będzie rywalizować w trzech czterozespołowych grupach. Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepsze reprezentacje oraz dwie ekipy z trzecich miejsc z najlepszym bilansem. Grupowymi rywalkami Polek będą reprezentacje Brazylii, Japonii i Kenii.