Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Polska - Dominikana. Biało-Czerwone nie zostawiły rywalkom złudzeń

2024-07-16, 19:58

Polskie siatkarki rozpoczęły udział w Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej od pewnego zwycięstwa . Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polskie siatkarki pokazały, że na nieco ponad tydzień przed startem igrzysk olimpijskim znajdują się w dobrej formie. W swoim pierwszym meczu rozgrywanego w Mielcu Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej Biało-Czerwone pewnie pokonały Dominikanę 3:0.

Biało-Czerwone udział w dwunastej edycji Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej rozpoczęły od meczu z Dominikankami, które, podobnie jak nasza reprezentacja, szykują się do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Choć rywalki z Karaibów w ubiegłych latach nieraz sprawiły polskim siatkarkom problemy, mecz w Mielcu zakończył się pewnym zwycięstwem naszej drużyny.

Łukasik błyszczała, Polki nie dały szans rywalkom

Podopieczne Stefano Lavariniego zdominowały Dominikanki zwłaszcza w pierwszym secie, który od początku toczył się pod dyktando gospodyń.

Świetnie w ataku spisywała się Martyna Łukasik, co zmusiło trenera rywalek Marcosa Kwieka do szybkiego wzięcia przerwy (8:3). Po powrocie na parkiet obraz gry się nie zmienił, choć kilka skutecznych ataków zanotowała Brayline Martinez. Łukasik dołożyła natomiast punktowe bloki (16:10). Przyjmująca była bohaterką inauguracyjnej partii, którą zakończyła udanym atakiem (25:17).

Druga partia początkowo była bardziej wyrównana, ale w pewnym momencie Polki odskoczyły na cztery punkty (11:7). Rywalki jednak się nie poddawały. Za sprawą Martinez zbliżyły się na dystans punktu i teraz to Stefano Lavarini musiał wziąć przerwę (19:18). Interwencja Włocha podziałała, bo do końca seta to Polki dominowały. Dominikanki natomiast zaczęły popełniać błędy. Po ataku Martinez w aut, Biało-Czerwone wygrały kolejnego seta (25:19).

Najbardziej zacięty set na koniec

Najbardziej zacięta była trzecia partia. Po asie serwisowym Bethanii de la Cruz, Dominikanki szybko odskoczyły naszej drużynie (3:6). Lavarini musiał znowu prosić o czas, gdy skuteczną kiwką popisała się Lisvel Ev-Castillo (7:11). Polki znowu wróciły odmienione. W bloku popisywała się Magdalena Stysiak, a do dobrej skuteczności w ataku wróciła Łukasik. W efekcie to Kwiek musiał wziąć przerwę (13:12).

Rywalki nie potrafiły już dogonić Biało-Czerwonych. Mecz dobiegł końca po ataku wyróżniającej się w naszej drużynie Łukasik (25:21).

W innym meczu Memoriału mistrzynie świata Serbki wygrały bez straty seta z Francuzkami. Środa będzie dniem przerwy, drużyny wrócą do grania w czwartek. Polki o godzinie 18.30 podejmą drużynę gospodyń igrzysk w Paryżu.

Polska – Dominikana 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)

Polska: Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk oraz Aleksandra Szczygłowska (libero), Maria Stenzel, Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek.

Dominikana: Niverka Marte, Yonkaira Pena, Lisvel Eve, Gaila Gonzales, Brayelin Martinez, Jinery Martinez oraz Brenda Castillo (libero), Ariana Rodriguez, Alondra Tapia, Betania De La Cruz, Madeline Guillen, Arias Candida.