Recykling baterii. Ekspert: to nie są śmieci ani odpady, tylko cenne surowce

- Substancje zawarte w bateriach po przedostaniu się do środowiska mogą odkładać się w roślinach czy w glebie, mogą powodować różnego rodzaju schorzenia czy wręcz śmierć zwierząt. Środowisko naturalne to nie jest miejsce dla baterii - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects.

2024-07-24, 20:30

Recykling baterii. Ekspert: to nie są śmieci ani odpady, tylko cenne surowce
Każda pojedyncza bateria to źródła metali ciężkich. Foto: shutterstock.com / Alliance Images

Polska to zdecydowany lider na rynku produkcji baterii. Szacuje się, że może być to nawet 400 milionów sztuk, z czego nawet 80% to baterie jednorazowe. Każda pojedyncza bateria, a także sprzęt, który je posiada, to źródła metali ciężkich, takich jak ołów, rtęć, nikiel oraz cynk. Są to składniki, które nie podlegają rozkładowi, a ich obecność w środowisku jest niezwykle szkodliwa. Właśnie dlatego recykling to proces, który może uratować nie tylko planetę, ale też zdrowie ludzkie.

Janusz Mizerny podkreślał, że baterie należy poddać recyklingowi.

- Unijne dane mówią, że z ok. 250 tys. ton małych baterii do przenośnych urządzeń sprzedawanych w UE tylko ok. połowa trafia do recyklingu, ta druga polowa gdzieś nam zalega. To nasze szuflady, urządzenia, których nie używamy od lat, ale niestety cześć z tych baterii trafia do środowiska i powoduje różnego rodzaju szkody - ostrzegał.

Posłuchaj

Janusz Mizerny o recyklingu baterii (Zmiana klimatu) 23:16
+
Dodaj do playlisty

- Dobrze, żebyśmy zaczęli myśleć o bateriach i akumulatorach, jako o surowcach, to nie są żadne śmieci ani odpady, to są cenne surowce, które się przetwarza - mówił ekspert, przypominając, że z zużytych baterii można odzyskać wiele cennych składników. - Poziom recyklingu akumulatorów samochodowych sięga 90 proc., mamy odpowiednie technologie, żeby odzyskiwać materiały zawarte w akumulatorach i bateriach - dodał.

REKLAMA

- Takie podejście powinno nam przyświecać, gdy rozładuje się nasza bateria czy akumulator, powinniśmy te surowce przekazać do recyklingu - mówił gość audycji.  

Czytaj także:

W audycji także rozmowa Jędrzeja Rosiewicza z dr Natalią Pilguj z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects
Data emisji: 24.07.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej