Włoskie kino grozy. Nie tylko Dario Argento i "giallo"

2024-07-30, 14:20

Włoskie kino grozy. Nie tylko Dario Argento i "giallo"
Dario Argento był gwiazdą europejskiego horroru w latach 70. XX wieku. Foto: CLAUDIO ONORATI/EPA

- Dario Argento stał się włoskim produktem popkulturowym, a jego filmy miały ogromne budżety w porównaniu do innych współczesnych mu twórców. Miał też o tyle łatwiej, że jego ojciec był producentem - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Haczek. 

Włoskie horrory lat 70. XX wieku stanowią mieszankę różnych gatunków, coraz bardziej krwawych thrillerów, mrożących krew w żyłach adaptacji folkowych legend, kina kanibalistycznego czy też opowieści o demonicznych opętaniach.

Światowy sukces horroru w latach 70. spowodował na Półwyspie Apenińskim niesamowity boom na tego rodzaju kino i, co za tym idzie, wysyp nieoficjalnych kontynuacji autorstwa tamtejszych twórców. To moment, kiedy gwiazdą europejskiego horroru staje się Dario Argento, twórca otoczony dziś kultem wśród widzów. Sławę przyniosły mu głównie filmy z gatunku "giallo".

Posłuchaj

Włoskie kino grozy. Nie tylko Dario Argento i "giallo" (Wszystkie kolory ciemności) 22:49
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jednym z pierwszych filmów, w realizacji których brał udział, był spaghetti western Sergio Leone "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", do którego napisał scenariusz wspólnie z Bernardo Bertoluccim. Jako reżyser Argento zadebiutował w 1970 filmem "Ptak o kryształowym upierzeniu". Był również kompozytorem muzyki do "Świtu żywych trupów w reżyserii George’a A. Romero".

Lata 70. to także dekada, kiedy włoskie kino gatunkowe osiąga swój najwyższy poziom i popularność. Filmy dystrybuowane są na całym świecie, wpływając na twórców horroru nie tylko w Europie, ale i Stanach Zjednoczonych czy choćby Japonii.

***

Audycja: Wszystkie kolory ciemności
Prowadzący: Rafał BogutaJakub Haczek
Data emisji: 29.07.2024
Godzina emisji: 22.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej