"Straciłam włosy w wieku 15 lat". Alopecja może dotknąć każdego

2024-08-03, 20:00

"Straciłam włosy w wieku 15 lat". Alopecja może dotknąć każdego
Niektóre kobiety mają problemy z łysieniem z powodu alopecji.Foto: Reshetnikov_art/shutterstock

Agata Bury, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Alopecji opowiedziała w Polskim Radiu 24, jak wygląda życie z łysieniem plackowatym. - Straciłam włosy w wieku 15 lat i to było dla mnie bardzo bolesne doświadczenie - podkreśliła. 

Agata Bury na własnym przykładzie tłumaczyła z jakimi problemami mierzą się chorzy na alopecję. Chodzi o łysienie plackowate, które w skrajnych przypadkach może pozbawić nawet rzęs i brwi. Alopecja jest jedną z wielu chorób autoimmunologicznych, które pojawiają się w różnym wieku. Do tej kategorii chorób zalicza się np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę.

"Trudna do leczenia choroba"

Lekarze nie wiedzą co jest przyczyna alopecji, choć wskazują na jego dziedziczne predylekcje. Dość często tym czynnikiem, który uruchamia mechanizm niszczenia komórek włosów, jest bardzo silny stres, pasożyty, borelioza lub inny silny czynnik o charakterze psychosomatycznym. Najgorsze zaś jest to, że nie ma na nią  jednoznacznej diagnozy jak ją skutecznie leczyć, bo są nawroty tej choroby i trzeba nauczyć się z nią żyć.

- Straciłam włosy w wieku 15 lat i to było dla mnie bardzo bolesne doświadczenie, bo bardzo chciałam podobać się chłopcom. Dziś 20 lat później widzę, że widocznie taki był mój los, żeby tłumaczyć chorym i jego otoczeniu, że to dość trudna do leczenia choroba, że są różne przyczyny jej pojawienia się. Często widzę, że bark włosów jest większą traumą dla rodziców niż ich dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby miało wsparcie, zrozumienie. Trzeba też tłumaczyć, że każdy może zachorować na alopecję - tłumaczyła Agata Bury.

Przypomniała, że wiele lat stosowano w jej leczeniu sterydy, ale nie można ich stosować bez końca, a zaraz po ich odstawieniu znowu zaczynały wypadać włosy.

REKLAMA

- Dlatego dziś nadzieją dla chorych są tzw. leki biologiczne, które bardziej precyzyjnie działają. Powodują zaprzestanie ataku systemu immunologicznego na własne komórki, które regulują wzrost włosów. Ale wiele terapii jest dopiero przed nami, bo system immunologiczny człowieka jest wciąż słabo poznany - wyjaśniała Agata Bury.

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Agata Bury (Polskie Stowarzyszenie Alopecji)
Data emisji: 3.08.24
Godzina emisji: 18.33

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej