Archiwum Akt Nowych udostępniło 10 tys. dokumentów Armii Krajowej
Wśród dokumentów są m.in. meldunki, rozkazy, raporty sytuacyjne wykonywane w czasie Powstania Warszawskiego. - Szczególnie interesujące są odezwy komendanta Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela ps. Monter, skierowane zarówno do cywilnych mieszkańców stolicy, jak i do oddziałów bojowych AK - mówił Rafał Kierzkowski, historyk i archiwista.
2024-08-06, 05:40
Dokumenty powstańców 1944
Wśród skanów dokumentów prezentowanych przez AAN jest m.in. "Mobilizacja i doprowadzenie oddziałów do walki - instrukcja", zarządzenia przygotowawcze do Godziny "W", zarządzenia organizacyjne z okresu Powstania Warszawskiego oraz akt kapitulacji powstania.
Rafał Kierzkowski podkreślał, że dowództwo powstania musiało np. walczyć ze znanym dziś problemem dezinformacji i swoistymi fake newsami, które były kolportowane przez Niemców zarówno wśród cywili, jak i żołnierzy liniowych oddziałów. Niemcy zrzucali ulotki dezinformujące Polaków, ale także za pomocą szpiegów i dywersantów - fałszywe informacje, plotki i pogłoski podkopujące morale walczących.
- W odezwach z września 1944 roku, gdy walki trwały już od kilku tygodni, "Monter" przestrzegał ludność i powstańców przed niemieckimi prowokatorami i sianą przez nich dezinformację, która mogła wywołać panikę wśród ludności. Dlatego dowództwo AK zawsze starało się przekazać społeczeństwu wyłącznie prawdziwe i sprawdzone informacje - mówił historyk.
Apele dowódców
W jednej z powstańczych odezw płk. Antoniego Chruściela czytamy: "Drodzy moi żołnierze! Wróg przerzucił na tereny zajęte przez nas szereg ruchliwych prowokatorów rozpowszechniających fałszywe pogłoski o ucieczce Bora, śmierci Montera, beznadziejności dalszej walki. Znamy te chwyty z roku 1939. Wzywam was żołnierze, bohaterscy uczestnicy pięciotygodniowych walk do zachowania spokoju i wewnętrznej karności".
REKLAMA
W innym dokumencie Chruściel apelował do ludności cywilnej do ścisłej współpracy z AK. Przestrzegał przed niemieckimi prowokacjami i nakazywał meldowanie oddziałom AK np. o odnalezieniu zasobników zrzutowych z bronią i wyposażeniem zrzucanych z alianckich samolotów niosących pomoc powstaniu.
***
Ponad 10 tys. skanów dokumentów Armii Krajowej i Delegatury Rządu RP na Kraj dostępne są na stronie szukajwarchiwach.pl.
Źródło: naukawpolsce.pl
REKLAMA
REKLAMA