Kobiety uwielbiają AI, a szczególnie młode Polki. Jesteśmy numerem 1 w tej części Europy

Joanna Zaremba

Joanna Zaremba

2024-08-07, 08:03

Kobiety uwielbiają AI, a szczególnie młode Polki. Jesteśmy numerem 1 w tej części Europy
87 proc. obywatelek naszego kraju korzysta z AI. Foto: NeatBones/Shutterstock

Kobiety nie boją się nowych technologii i chcą się dowiadywać o nich jak najwięcej. Według najnowszego raportu z badań organizacji Women Go Tech, prym w tej dziedzinie w Europie Środkowo-Wschodniej wiodą Polki. Aż 87 procent młodych i pracujących kobiet w naszym kraju korzysta z AI i chce poszerzać wiedzę z nią związaną.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez litewską organizację Women Go Tech, które przytacza "Rzeczpospolita", aż 61 procent kobiet chce poszerzać swoją wiedzę na temat sztucznej inteligencji. Szczególnie miejsce w tej kategorii zajmują Polki. 

W ankiecie przebadano blisko 5,5 tysiąca osób z 13 różnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Okazało się, że a 87 procent Polek w wieku produkcyjnym nie dość, że aktywnie korzysta z narzędzi sztucznej inteligencji, to jeszcze jest zainteresowanych kształceniem się w tej dziedzinie. To niemal o 20 punktów procentowych więcej, niż średnia.

Polki przodują, jeśli chodzi o AI. Najwyższy wynik w regionie

Jaki z tego wniosek? Jak wskazuje pezeska Women Go Tech Jarunė Preikšaitė, pokazuje to wysoki stopień zaangażowania polskich kobiet w nowe technologie. Daje też podstawę do pozytywnych prognoz dla wdrażania AI w Polsce. 

Czytaj także:

- Powszechne użycie AI może napędzać produktywność i innowacje, zwiększając konkurencyjność gospodarczą Polski. Uwzględniając fakt, że 41 proc. polskich kobiet planuje studiować lub pracować w dziedzinach związanych ze sztuczną inteligencją, widać wyraźną szansę na ekonomiczne wzmocnienie - powiedziała Preikšaitė.

Kobiety są liderkami w wkorzystaniu z AI. Ale jest jeden problem

Smutne jest jednak to, że jest to na razie niewykorzystany potencjał. 

"Dziś jednak daleko nam do tego scenariusza. Szacuje się, że poziom zatrudnienia kobiet przy tworzeniu AI to tylko 13 proc. Analitycy Kearney zauważają z kolei, że nad Wisłą ledwie 27 proc. studentów tzw. kierunków STEM (nauki ścisłe, jak matematyka i inżynieria) to kobiety" - podsumowuje "Rz".

Warto zauważyć, że w dobie potężnego deficytu specjalistów w branży IT, ten niewykorzystany "zasób" to właśnie kobiety i ich umiejętności. Nasz kraj ma szansę zostać liderem branży nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli tylko zostaną podjęte odpowiednie działania, by włączyć kobiet w proces ich tworzenia i wdrażania.

REKLAMA

Źródło: Rzeczpospolita

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej