UE wprowadza pierwsze regulacje AI. Ekspert: to ograniczenie, świat nam ucieka
- Unia Europejska powinna być partnerem dla globalnych graczy w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Nie możemy być klientem, który tylko kupuje i korzysta z cudzej technologii - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, dodając, że AI jest także szansą dla Polski, dlatego powinniśmy w nią zainwestować.
2024-07-18, 17:30
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie o sztucznej inteligencji - AI Act - które wejdzie w życie 1 sierpnia. Jego wdrażanie będzie odbywało się stopniowo. Także polski resort cyfryzacji pracuje nad projektem ustawy, pozwalającej stosować AI Act.
Temat AI pojawił się w przemówieniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która właśnie została wybrana na drugą kadencję.
- Z jednej strony cieszy mnie, że AI pojawia się na ustach najważniejszych osób w Unii Europejskiej. Z drugiej zaś smuci, że odwrócono kolejność. Otóż najpierw powinna zostać stworzona unijna strategia rozwoju tej technologii. Dopiero później należałoby dostosować do niej narzędzia, w tym regulacje - komentował Michał Kanownik.
"Świat nam ucieka"
Prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska wyjaśnił, że AI Act - w założeniu polityków - ma być pierwszym na świecie aktem regulującym sztuczną inteligencję - zasady jej rozwoju, wykorzystywania. Ogranicza też stosowanie AI choćby przez służby specjalne.
REKLAMA
- Idée fixe, leżąca u podstaw tego aktu, jest oczywiście słuszna, natomiast my w tę technologię, która dzisiaj dyktuje warunki w świecie globalnego rozwoju, powinniśmy inwestować, implementować ją w europejskich firmach, budować oparte na niej usługi, a nie skupiać się na tym, jak ją ograniczyć - mówił z goryczą ekspert.
Dodał, że "świat nie będzie czekał na Europę, aż wdroży i będzie używać AI; ucieka nam w tym zakresie.
Nie przegapić momentu
- Żeby było jasne, nie namawiam, by Europa walczyła ws. sztucznej inteligencji o prymat pierwszeństwa - trzeba mierzyć zamiary na siły. Ale ważne jest, żebyśmy nie przegapili momentu, w którym możemy być partnerem dla globalnych graczy, takich jak USA, Japonia czy Korea Płd. - zaznaczył ekspert.
Kontynuował, że powinniśmy brać udział w rozwoju i wdrażaniu AI i że "nie możemy być klientem, który tylko kupuje i korzysta z cudzej technologii".
REKLAMA
"AI może być kołem zamachowym polskiej gospodarki"
Gość Polskiego Radia 24 oznajmił, że jest zwolennikiem trzech haseł, które powinny wyznaczać przyszłość AI w Europie:
- Regulacje - ale takie, które mądrze stymulują rozwój technologii, a nie ją ograniczają. Tymczasem wprowadzane regulacje stanowią niestety pewną barierę;
- Inwestycje - należy wspierać europejskie firmy we wdrażaniu AI, w pracach badawczo-rozwojowych itp. Świetnym pomysłem jest powołanie specjalnego funduszu dot. AI, choć kwota zapowiedziana przez ministra Gawkowskiego (200 mln zł) nie powala na kolana. A jest to inwestycja w przyszłość polskiej gospodarki, jej koło zamachowe, jest potrzeba, by tu i teraz w to zainwestować;
- Edukacja - zarówno konsumentów - jak mądrze i efektywnie wykorzystywać tę technologię - jak i przedsiębiorców.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
REKLAMA
- Sztuczna inteligencja na tropie podrobionych dzieł sztuki. AI zidentyfikowała fałszywe obrazy Moneta i Renoira
- AI zwiększy wykrywalność raka? Obiecujące modele "głębokiego uczenia"
- Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska
Data emisji: 18.07.2024
Godzina emisji: 14.34
PR24/łl/kmp
REKLAMA
REKLAMA