AI zwiększy wykrywalność raka? Obiecujące modele "głębokiego uczenia"
Platforma oparta na sztucznej inteligencji jest w stanie wykryć raka piersi w niemal 100 procentach przypadków - twierdzą autorzy badania zamieszczonego w branżowym czasopiśmie Cancers. Starania w celu wykorzystania AI do tego rodzaju testów diagnostycznych prowadzone są już od lat przez różne ośrodki, trwa poszukiwanie skutecznych narzędzi.
2024-06-25, 21:00
Na początku tego roku badacze z Northeastern University w Bostonie zaprezentowali internetowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest szybsze i dokładniejsze diagnozowanie raka prostaty - przekazuje portal Medicalxpress.
Jak wskazano, teraz ta sama grupa, kierowana przez profesora bioinżynierii Saeeda Amala, opracowała nową architekturę sztucznej inteligencji zaprojektowaną do wykrywania raka piersi. Według tego zespołu narzędzie działa z dokładnością bliską 100 procent, 99,72 procenta.
Zespół wykorzystał "publicznie dostępne zbiory danych zawierające obrazy złośliwej i łagodnej tkanki piersi znalezione w histopatologicznej bazie danych raka piersi" - zaznaczono. Na ich bazie opracowano model uczenia się diagnostyki obrazów.
REKLAMA
Metody niestosowane w praktyce
Nowoczesne metody sztucznej inteligencji dobrze sprawdzają się, jeśli chodzi o ocenę nowotworu, ale nie są jeszcze zbyt często stosowane w szpitalach, twierdzą autorzy badania.
Interpretacja obrazów histopatologicznych jest czasochłonna, podatna na rozbieżności między obserwatorami i zależna od wiedzy patologa. W odpowiedzi metodologie obliczeniowe, w szczególności analiza obrazu oparta na głębokim uczeniu się, oferują obiecujące możliwości zwiększenia precyzji i wydajności diagnostycznej - zaznaczają.
Jak zauważono, rak piersi stanowi aż 20 do 30 procent nowotworów, na jakie zapadają kobiety.
REKLAMA
Podobne badania z wykorzystaniem AI w diagnostyce medycznej prowadzą także inne zespoły naukowe.
- "My, skrajnie otyli" - kiedy kilogramy przejmują kontrolę nad życiem [POSŁUCHAJ PODCASTU]
- 36 kg mniej po Ozempicu. Rewolucyjny lek czy zagrożenie?
Medicalxpress/in.
REKLAMA