Zmienia się podejście do aborcji. "Po zmianie władzy jest mniej obaw, lekarze nie odmawiają"

2024-08-07, 14:53

Zmienia się podejście do aborcji. "Po zmianie władzy jest mniej obaw, lekarze nie odmawiają"
Rośnie liczba zabiegów aborcji w Polsce, a szpitale, choć nie zmieniono prawa, zmieniają podejście i nie odmawiają zabiegów tak często. Foto: Shutterstock/Parilov

Szpitale zmieniły podejście do aborcji i od czasu zmiany władzy przeprowadzają zabiegi chętniej niż za rządów Zjednoczonej Prawicy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołuje się na własną ankietę przeprowadzoną w szeregu placówek w kraju.

W artykule przypomniano, że polskie przepisy dotyczące aborcji wciąż nie zostały zliberalizowane, jednak pomimo to "placówki medyczne już zmieniły swoje praktyki".

Zmiana podejścia do aborcji. Przepisy się nie zmieniły, ale lekarze już nie odmawiają

"Dziennik Gazeta Prawna" rozesłał ankiety do kilkudziesięciu szpitali ginekologiczno-położniczych i ogólnych. W badaniu pytano o to, czy od grudnia 2023 r. przeprowadzono zabiegi aborcji i z jakich przyczyn, a jeśli jej odmówiono, to dlaczego. Odpowiedziało ponad 20 placówek.

Z zebranych odpowiedzi wynika, że lekarze nie odmawiają aborcji pacjentce, która ma do niej wskazania, a jeśli taka odmowa się zdarza, to ma ona wyraźne uzasadnienie - "np. brak wyraźnych wskazań do terminacji z powodów psychiatrycznych, potwierdzony konsultacją u konsultanta wojewódzkiego psychiatrii" - podaje "DGP". Zmiana ta ma być związana właśnie ze zmianą władzy.

Rośnie liczba zabiegów aborcji

W artykule odnotowano, że zebrane dane "odzwierciedlają trend wynikający z tych opublikowanych niedawno przez Fundację Federa, która uzyskała je z Ministerstwa Zdrowia".

REKLAMA

"Mówią one, że w 2023 r. w polskich szpitalach dokonano 425 oficjalnie zarejestrowanych zabiegów przerywania ciąży, 13 razy więcej niż w pierwszym roku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli od 27 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Zdaniem ekspertów w tym roku można oczekiwać kolejnego wzrostu" - wyjaśniają dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej".

W gazecie dodano, że przedstawiciele szpitali przyznają, że prawo ciągle nie jest zmienione, ale mimo to "nie mają już obaw w związku z wykonywaniem tego rodzaju zabiegów. Jeśli oczywiście są uzasadnione".

"Dlatego nawet te, do których jeszcze się nie zgłosiły pacjentki, deklarują, że odmawiać nie będą" - podaje "DGP".

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej