Pozew po podwodnej katastrofie. "Mieli świadomość, że zginą"

2024-08-08, 17:38

Rodzina nurka, badacza zatopionego wraku Titanica, pozywa firmę OceanGate. Zdaniem skarżących uczestnicy ekspedycji Titan nie mieli pełnej wiedzy na temat batyskafu, którym płynęli. 

Chodzi o rodzinę francuskiego odkrywcy. Paul-Henri Nargeolet był wśród pięciu osób, które straciły życie w podwodnej implozji.

Rodzina nurka i eksploratora złożyła pozew na kwotę ponad 50 milionów dolarów, twierdząc, że obecni na łodzi przed katastrofą mieli świadomość, że zginą. Do tego zarzuca operatorowi łodzi rażące zaniedbania. Prawnicy rodziny twierdzą, że OceanGate nie ujawnił kluczowych faktów na temat statku i jego wytrzymałości.

Według pozwu obecni na pokładzie Titana mogli słyszeć, jak "trzask włókna węglowego staje się coraz intensywniejszy". Stracono łączność, być może także zasilanie.

Czytaj także:

Podwodna implozja: łódź zmiażdżyło ciśnienie zewnętrzne

Łódź podwodna Titan zaginęła nagle w zeszłym roku 18 czerwca w czasie podwodnej wyprawy, dwie godziny po zanurzeniu. Celem ekspedycji było zbadanie wraku słynnego Titanica.

Niedługo potem okazało się, że doszło do implozji. Szczątki batyskafu odnalazł na głębokości około 4 km podwodny robot.

Implozja to rodzaj wybuchu, w którym siła skierowana jest do środka pod wpływem ciśnienia z zewnątrz. Łódź została zniszczona siłą nacisku mas wody.

W skład załogi Titana wchodzili także współzałożyciel OceanGate Stockton Rush, pakistański biznesmen Shahzada Dawood i jego 19-letni syn Suleman, a także brytyjski podróżnik Hamish Harding.

REKLAMA

By wziąć udział w wyprawie, należało zapłacić 250 tysięcy dolarów. Miała ona trwać osiem dni i zakładała oględziny wraku na głębokości 3800 m.

Trwa dochodzenie

Amerykańska Straż Przybrzeżna prowadzi dochodzenie w sprawie katastrofy. Na wrzesień planowane jest wysłuchanie publiczne w tej sprawie.

Nargeolet był znanym badaczem Titatnica, brał udział w wyprawie do jego wraku wkrótce po ustaleniu lokalizacji. Według prawników rodziny był doświadczonym eksploratorem podwodnych głębin i nie wziąłby udziału w wyprawie Titana, gdyby więcej o niej wiedział.

REKLAMA

Transatlantyk Titanic w 1912 roku zderzył się z górą lodową, w wyniku czego zatonął podczas rejsu na Oceanie Atlantyckim.

Zobacz również:

***

CNN/AP/New York Post/agkm/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej