Czy to się opłaca? Igrzyska olimpijskie jako element soft power

2024-08-09, 13:20

Czy to się opłaca? Igrzyska olimpijskie jako element soft power
Barcelona narzeka dziś na nadmiar turystów . Foto: Jon LC/Shutterstock

- Igrzyska przyciągają turystów, utrwala się mit danego miasta. Przykładem na to jest Barcelona, która jest dziś jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, a do legendy miasta przyczyniły się igrzyska z 1992 roku. Dziś Barcelona narzeka na nadmiar turystów. Przed igrzyskami w tym mieście nie było nawet plaży - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Pikuła (Spider's Web).

Letnie igrzyska są już na finiszu. Za kilka tygodni - po paraolimpiadzie - rozpocznie się demontaż olimpijskich aren. Co cztery lata przy okazji kolejnej imprezy powraca pytanie, czy jej organizacja się opłaca? 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zależy to od celu, który przyświeca organizatorom. - Pod względem finansowym organizacja igrzysk prawie zawsze nie jest opłacalna, bo koszty są ogromne. Ma to jednak sens przy bardziej dalekosiężnych, politycznych celach. Dlatego wiele krajów stara się o to wydarzenie - powiedział Rafał Pikuła.

Posłuchaj

Rafał Pikuła o organizacji igrzysk olimpijskich (Temat dnia) 19:57
+
Dodaj do playlisty

Jednak Paryż już trzeci raz jest gospodarzem igrzysk. - Dla Francji oznacza to uznanie na arenie międzynarodowej, element soft power. Koszty finansowe, które ponieśli Francuzi, nie były przy tym ogromne, ok. 9 mld dolarów. Głównie dlatego, że zmagania sportowe odbywają się na obiektach już istniejących. Igrzyska przyciągają turystów, utrwala się mit danego miasta. Przykładem na to jest Barcelona, która jest dziś jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, a do legendy miasta przyczyniły się igrzyska z 1992 roku. Dziś Barcelona narzeka na nadmiar turystów. Przed igrzyskami w tym mieście nie było nawet plaży - mówił Pikuła.    

Ateny i Montreal 

Gospodarzem kolejnych igrzysk olimpijskich będzie Los Angeles. - To miasto nie potrzebuje rozgłosu. Nagle nie stanie się atrakcyjne, bo jest takie od lat. Co innego Atlanta, która w perspektywie amerykańskiej była średnim miastem. Dzięki igrzyskom w 1996 roku stała się miastem symbolem. W przypadku Aten, które organizowały pierwsze w XXI wieku igrzyska, chodziło o symbolikę i historię, pokazanie, że to Grecy wymyślili igrzyska. Sportowo były one udane, ale finansowo doprowadziły do jeszcze większego kryzysu. Z kolei budżet igrzysk w Montrealu w 1976 roku został przekroczony o 720 proc. Kanadyjczycy spłacili ten dług dopiero w 2006 roku. Mówi się, że był to 40-letni kac - tłumaczył nasz gość.         

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 są relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Jesteśmy Oficjalnym Nadawcą Radiowym tej imprezy.

Olimpijska reprezentacja Polski zdobyła do tej pory sześć medali igrzysk w Paryżu. Po srebro sięgnęła kajakarka górska Klaudia Zwolińska. Brąz zdobyła drużyna szpadzistek - Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka i Alicja Klasik - oraz wioślarska czwórka podwójna - Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Brązowy medal zdobyła także tenisistka Iga Świątek, a pierwsze złoto dla Polski wywalczyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej. W tej samej konkurencji po brąz sięgnęła Aleksandra Kałucka.

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Maria Furdyna
Gość: Rafał Pikuła (Spider's Web)
Data emisji: 9.07.2024
Godzina emisji: 9.12

REKLAMA

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej