Polki odważnie sięgają po sztuczną inteligencję. "Liderki w regionie"

87 proc. polskich respondentek korzystało z co najmniej jednego narzędzia sztucznej inteligencji. Polki to liderki w Europie Środkowo-Wschodniej w wykorzystaniu technologii AI. Takie dane płyną z badania organizacji Women Go Tech.

2024-08-11, 10:29

Polki odważnie sięgają po sztuczną inteligencję. "Liderki w regionie"
Polki są liderkami w Europie Środkowo-Wschodniej w wykorzystywaniu AI. Foto: Shutterstock/kenchiro168

Z najnowszego badania “Women and AI: Challenges, Perceptions, and Perspectives in the CEE Region” wynika, że Polki używają narzędzi AI, między innymi ChatGPT, GPT-4 i OpenAI Codex, do zadań takich jak tłumaczenia językowe, planowanie podróży i codzienne obowiązki. Niektóre z nich wykorzystują sztuczną inteligencję także do planowania finansów, programowania i tworzenia treści. Zdaniem autorów badania średni wynik Polek - 87 proc. - znacznie przekracza regionalną średnią. Badanie zostało przeprowadzone przy wsparciu Google.org oraz OBWE i objęło ponad 5400 kobiet z 13 krajów europejskich.

Nawet kosztem osobistego czasu

 “Według wielu badań kobiety przyjmują nowe technologie i metody pracy później niż mężczyźni. Jednak w tym przypadku widać, że role się odwracają; kobiety nie tylko już korzystają z narzędzi AI, ale ponad dwie trzecie z nich wyraża chęć dowiedzenia się więcej o ich zastosowaniach. Co ciekawe, zrobiłyby to nawet kosztem swojego osobistego czasu, co wskazuje na bardzo duże zainteresowanie technologią” - przekazała, cytowana w publikacji, dyrektor generalna Women Go Tech, Jarūnė Preikšaitė.

Czytaj także:

Z rezultatów badania wynika, że tylko 9 proc. polskich pracodawców ustanowiło zasady korzystania z AI i zapewniło wytyczne dla pracowników. Zaledwie 15 proc. z nich zezwala na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji, ale bez żadnych wskazówek ani wsparcia.

REKLAMA

“Zaangażowanie pracodawców jest bardzo ważne. Jeśli kobiety są zachęcane do korzystania z narzędzi AI w miejscu pracy, czują się bardziej pewne siebie i generalnie mają mniej barier związanych z technologią” - oceniła Jarūnė Preikšaitė.

Potrzebne szkolenia

Badanie zidentyfikowało również bariery, z którymi borykają się korzystające z AI Polki i inne kobiety w regionie. To m.in. obawy o prywatność i bezpieczeństwo danych, brak szkoleń i wsparcia oraz kwestie związane z pewnością siebie.

Dyrektor generalna Women Go Tech podkreśliła, że według badania więcej kobiet byłoby również bardziej skłonnych do korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji, gdyby widziały wyraźną korzyść dla swojej produktywności. W ocenie autorów badania potrzebne są szkolenia w przystępny sposób wyjaśniające funkcje i możliwości AI.

PAP/łp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej