"Noc spadających gwiazd". Gdzie i kiedy oglądać rój Perseidów? Lista wydarzeń

2024-08-12, 11:30

"Noc spadających gwiazd". Gdzie i kiedy oglądać rój Perseidów? Lista wydarzeń
Przed nami "noc spadających gwiazd". Foto: Shutterstock

Dziś po zmroku nadejdzie najlepszy moment na obserwację roju Perseidów. Przed nami "noc spadających gwiazd". Wiele polskich placówek organizuje seanse wspólnego podziwiania tego spektakularnego zjawiska.

Obserwacja roju Perseidów to świetny pomysł na letnią nocną wycieczkę. Wyjątkowe zjawisko można obserwować do 24 sierpnia, ale to dzisiejszej nocy zobaczymy najwięcej meteorów.

Do oglądania "spadających gwiazd" nie potrzeba lornetek ani teleskopów. Potrzebne jest tylko bezchmurne niebo i na - najlepiej duży - fragment nieboskłonu. Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy, więc jeśli nie możemy udać się poza miasto, warto znaleźć obszar, na którym w obserwacji nie będą nam przeszkadzać lampy uliczne.

Posłuchaj

Przed nami "Noc spadających gwiazd". Relacjonuje Przemysław Lis (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Wiele miejsc w Polsce organizuje wspólne obserwacje "spadających gwiazd".

Noce Perseidów przed Planetarium Śląskim i pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach

Przed Planetarium Śląskim w Chorzowie Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 21.00 w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. Obserwacje skomentuje astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka. W przerwach występować będzie zespół "Albo i Nie".

REKLAMA

Posłuchaj

Noc Perseidów przed Planetarium Śląskim (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Natomiast pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 20.00. Zaprezentują się na niej m.in. astrofotograf Bartosz Wojczyński oraz kierownik Obserwatorium Astronomicznego Planetarium Śląskiego Krzysztof Dwornik. Do godz. 23.00 za darmo będzie można zobaczyć Mobilne Planetarium.

Perseidy w warszawskim Centrum Nauki Kopernik

Od godz. 21 wspólne obserwacje spadających gwiazd organizuje też w warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

"Po raz pierwszy w historii podczas całego wydarzenia Noc Spadających Gwiazd będzie towarzyszyć nam muzyka na żywo!" - zapowiada organizator.

REKLAMA

"O wyjątkowy klimat podczas obserwacji zadba zespół Synth Jaw, grający szeroko rozumianą, improwizowaną muzykę elektroniczną - od ambientów, klasycznej elektroniki przez nurty etniczne aż po techno. Wystąpią: Albert »Thaum« Wallin, Janusz »Boguc« Bogucki, Rafał »Aruan« Hencel, Joachim »Tsunami Ma« Budny, Adam, Sławomir Królikowski i Alaksandr »Syntrig« Porakh. Jeśli chcecie wcześniej posłuchać koncertu i zająć upatrzone miejsca obserwacyjne, przyjdźcie już na 20.00" - czytamy.

Koncert i spadające gwiazdy w Muzeum Ziemi w Warszawie

W Muzeum Ziemi w Warszawie podczas poniedziałkowej Nocy Perseidów zagra pianista Marcin Masecki. Przed koncertem zaplanowano spotkanie i zwiedzanie muzeum pod opieką prof. dr. hab. Szymona Kozłowskiego, astrofizyka z Obserwatorium Astronomicznego UW, pasjonata i popularyzatora wiedzy o meteorytach.

"Będzie muzyka, będą meteoryty, będzie (jak to przy spadających gwiazdach) dużo miłości i nadziei" - podano w zapowiedzi wydarzenia.

REKLAMA

Deszcz meteorytów na plaży miejskiej we Wrocławiu

"W noc z 12 na 13 sierpnia przygasimy światła, zapalimy pochodnie i stworzymy idealny klimat by spoglądać w gwiazdy. Muzycznie czas od 19:00 do 23:00 umilał nam będzie DJ Axel" - zachęcają wrocławskie bary przy plaży miejskiej nad Odrą.

"Możecie oczekiwać prawdziwie gwiezdnych koktajli. Dla potrzebujących otulenia czekać będą kocyki".

Gdzie oglądać spadające gwiazdy w Trójmieście?

Mieszkańcy Trójmiasta mają tej nocy wyjątkowo sprzyjające warunki do obserwacji. Ponieważ liczba widocznych meteorów wzrasta wraz z ciemnością otoczenia, nadmorskie plaże Gdyni, Gdańska i Sopotu stanowią idealne miejsca do podziwiania tego niebiańskiego spektaklu.

REKLAMA

Hevalianum - Centrum Nauki w Gdańsku organizuje 16 sierpnia obserwacje spadających gwiazd na Górze Gradowej, atrakcje astronomiczne i astrofotograficzne. "Przed nami kolejna edycja wydarzenia dla astrofanów i ciekawych nocnego nieba - Nocne Podglądanie Wszechświata, które odbędzie się 16 sierpnia. W otoczeniu zieleni i w oddaleniu od miejskich świateł będzie można podziwiać niebo i niezwykłe zjawisko mknących przez nie Perseidów. Zachęcamy do zabrania ze sobą własnego sprzętu do obserwacji, by móc wspólnie spoglądać w niebo z Góry Gradowej. W dniu wydarzenia nie zapomnijcie też odebrać z punktu informacyjnego programu z kartą obserwacyjną »Spadających gwiazd«" - zachęcają organizatorzy.

Rozpoczęcie wydarzenia planowane jest na godz. 20.00, a jego zakończenie o godz. 01.30.

Deszcz Perseidów pod Krakowem

W tym roku Obserwatorium Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie nie organizuje wydarzeń związanych z nocą spadających gwiazd, jednak miłośników meteorów zaprasza Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze pod Krakowem.

REKLAMA

"Prognozy pogody na noc (12/13.08) są bardzo dobre. Wspólne obserwacje Perseidów rozpoczniemy o godzinie 22:00" - brzmi zapowiedź.

"W maksimum roju możemy zobaczyć (i policzyć!) nawet kilkadziesiąt takich błysków na niebie w ciągu godziny. W tym roku dodatkowo sprzyjają nam warunki astronomiczne: Księżyc nocą 12/13 sierpnia będzie podążał do pierwszej kwadry, a w Polsce zajdzie za horyzont już około godziny 22, więc nie rozświetli nocnego nieba, co mogłoby zepsuć całe widowisko. Tegoroczne Perseidy warto jednak obserwować nie tylko przed północą, ale przede wszystkim w drugiej części nocy i nad ranem, bo wtedy będzie ich najwięcej".

Oglądanie spadających gwiazd w łódzkim ogrodzie botanicznym

W Łodzi spadające gwiazdy będzie można oglądać wspólnie w ogrodzie botanicznym. Przy okazji podziwiania zjawiska na niebie będzie można poznać też kosmiczne ciekawostki.

- Dołączcie do nas w ogrodzie botanicznym. W godzinach 21.30-0.30 będziemy prowadzić obserwacje nie tylko Perseidów. Przez teleskop będziecie mogli zobaczyć m.in. Saturna, a także inne interesujące obiekty. Będzie to okazja, by wspólnie popatrzeć w niebo i przy okazji poznać różne kosmiczne ciekawostki, o których będą opowiadać prezenterzy Planetarium oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - wymieniała Marta Woźniak z EC1 Łódź.

REKLAMA

Wejścia do ogrodu od ulicy Krzemienieckiej i od ulicy Retkińskiej czynne będą do godziny 23.30.
Obserwacjom astronomicznym towarzyszyć będą także spotkania z nocnymi owadami podczas warsztatów entomologicznych.

Poznań. Gdzie obejrzeć rój Perseidów?

Aby cieszyć się najlepszymi widokami, warto udać się do miejsc z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym. - W okolicach Poznania doskonałą lokalizacją jest Ostoja Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie, a jeśli szukacie czegoś bliżej, warto odwiedzić Rezerwat Przyrody Morasko pod Poznaniem. Niedaleko obu tych lokalizacji niebawem staną stacje ALPS (All-sky Light Pollution Survey) służące do pomiaru zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jedna z nich zlokalizowana będzie na dachu Wydziału Fizyki UAM. Wszystkie te miejsca zapewnią idealne warunki do obserwacji tego niesamowitego zjawiska - zapewnia Justyna Olszewska, doktorantka Instytut Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, UAM.

Przed obserwacją warto także na mapę, która wskazuje miejsca ze sztucznym światłem: lightpollutionmap.info.

REKLAMA

Piknik Spadających Gwiazd pod Toruniem

Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem zaprasza od środy (14.08) na Piknik Spadających Gwiazd - Perseidy 2024! "Podczas pikniku odbędą się wykłady astronomiczne, koncert toruńskiej kapeli klezmerskiej, zwiedzanie naszego Obserwatorium z przewodnikiem oraz wspólne obserwacje nocnego nieba, zarówno przez teleskopy i lornetki, jak i nieuzbrojonym okiem" - zachęcają organizatorzy.

W programie:

  • 18.30-20.00 - zwiedzanie Obserwatorium z przewodnikiem-astronomem
  • 20.30-21.30 - wykład popularnonaukowy (w środę 14.08 i piątek 16.08) / koncert Freygish Orchestra (w czwartek 15.08)
  • 21.30-22.00 - warsztaty obsługi obrotowych mapek nieba
  • od 22.00 - obserwacje wieczornego nieba przez teleskopy oraz swobodne obserwacje spadających gwiazd (pod warunkiem dobrej pogody)

Wjazd na teren Obserwatorium od godz. 18.00

Rój Perseidów to nic innego jak niewielkie pozostałości komety Swift-Tuttle, która odwiedza okolice naszej orbity raz na 130 lat. W sierpniu Ziemia na tyle zbliża się do toru przelotu komety, że jej drobiny zawieszone w przestrzeni wpadają w naszą atmosferę i spalają się w niej w widowiskowy sposób.

REKLAMA

Perseidy należą do najsłynniejszych oraz najbardziej regularnych rojów meteorów. W kulminacyjnym momencie, w odpowiednich warunkach można obserwować nawet około 100 pojedynczych zjawisk na godzinę. 

Czytaj także:

dn/IAR/PAP/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej