Polska podpisała umowę na dostawę śmigłowców Apache. "Milowy krok"

2024-08-13, 15:20

Polska podpisała umowę na dostawę śmigłowców Apache. "Milowy krok"
Umowę na zakup maszyn typu AH-64E Apache podpisał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Foto: X/MON_GOV_PL

Polska kupi 96 amerykańskich śmigłowców szturmowych AH-64 Apache. Maszyny będą dostarczone w najnowocześniejszej konfiguracji i dostosowane nie tylko do samodzielnych akcji, ale także do wsparcia czołgów Abrams. Wartą blisko 10 mld dolarów umowę na Apache podpisał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Zakup śmigłowców Apache to "krok milowy" w transformacji i wyposażeniu Wojska Polskiego - ocenił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - To przełomowy moment zakupu przez Rzeczpospolitą, na poczet sił zbrojnych, wojsk lądowych, 96 sztuk najnowocześniejszych śmigłowców bojowych - podkreślił.

Śmigłowce Apache będą częścią wyposażenia Wojsk Lądowych, a ich głównym zadaniem będzie wsparcie żołnierzy na ziemi. - To wszystko jest system naczyń połączonych i współdziałania - zaznaczył szef MON.


Posłuchaj

Amerykańskie śmigłowce Apache stanowią element zintegrowanego pola walki - podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Koszt zakupu 96 śmigłowców sięga 10 mld dolarów. Podpisanie kontaktu głównego było poprzedzone zawarciem trzech umów offsetowych z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym, o wartości ponad miliarda złotych. - [To także] inwestycje w zakłady w Łodzi, w Dęblinie. Śmigłowce będą obecne w bazach w Inowrocławiu, w Świdniku, w Malborku - wyliczył szef MON.

Polska wyleasinguje także od USA kilka maszyn dla celów szkoleniowych, zarówno dla załogi jak i dla personelu naziemnego. 

REKLAMA

Druga największa flota po USA

W Inowrocławiu stacjonuje 56 Pułk Śmigłowców Bojowych. To w tej jednostce w przyszłości będą stacjonować amerykańskie Apache. Teraz są tu używane między innymi śmigłowce Mi-2 w różnych wersjach oraz szturmowe Mi-24, nazywane "latającymi krokodylami".

"Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache zapewnią zupełnie nowe zdolności bojowe Lotnictwu Wojsk Lądowych w zakresie rażenia celów i rozpoznania. Stanowi to także kolejną epokową zmianę w zakresie unowocześniania i rozwoju lotnictwa śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP. Polska stanie się także drugim największym użytkownikiem po USA tych śmigłowców na świecie" - napisał MON na X. 

Czytaj także: 

Produkowane przez Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską; od czasu ich wdrożenia są nieustannie modernizowane. Apache to śmigłowiec zaprojektowany do współdziałania z czołgami Abrams i zwalczania celów opancerzonych, pozwala rozpoznawać i zwalczać przeciwnika na odległość zmniejszając ryzyko dla załogi.

REKLAMA

(PAP) (PAP)

Apache, nie Caracale

Zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache w wersji Guardian zapowiedział w 2022 r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. W ubiegłym tygodniu podpisano umowy offsetowe z koncernami Boeing i General Electric, przewidujące m.in. serwis i remontowanie niektórych części śmigłowców w polskich zakładach.

W 2015 roku rząd chciał kupić od Francji 50 Caracali - wielozadaniowych śmigłowców transportowych za niemal trzynaście i pół miliarda złotych. Francuzi zaoferowali wówczas offset o wartości trzech miliardów euro. Na kontrakcie śmigłowcowym miały zyskać zakłady w Radomiu i Łodzi.

Jednak po wyborach parlamentarnych MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza zerwał kontrakt na śmigłowce. Producent Carakali domagał się odszkodowania. Po pięciu latach, w 2021 roku, Polska zapłaciła Airbusowi osiemdziesiąt milionów złotych.

IAR, PAP, X/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej