Bezpieczeństwo żywnościowe i zmiana klimatu. Raport wstydu

2024-08-13, 19:45

Bezpieczeństwo żywnościowe i zmiana klimatu. Raport wstydu
Aż 45 mln dzieci na świecie cierpi na wyniszczenie organizmu z powodu ostrego niedożywienia. Foto: Djohan Shahrin/Shutterstock

- Konflikty zbrojne przyczyniły się do tego, że na świecie jest coraz więcej głodujących, a najbardziej szokujące dane dotyczą dzieci. Powinniśmy się tego wstydzić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. 

Najnowsza edycja raportu "Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie", opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych pod egidą FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), pokazuje, że globalne kryzysy przyczyniają się do pogłębienia problemu niedożywienia i głodu, który w 2023 roku dotknął średnio 733 mln ludzi na całym świecie. To ok. 152 mln więcej niż jeszcze rok wcześniej. Głodu doświadczyła co 11. osoba na świecie, co piąta w Afryce, gdzie ten problem jest coraz bardziej palący – odsetek populacji zmagającej się z głodem na tym kontynencie przekroczył 20 proc. i stale rośnie.

Według raportu FAO głód i niedożywienie pozostaje dużym problemem zwłaszcza wśród dzieci – na całym świecie średnio co czwarte dziecko poniżej piątego roku życia doświadcza niedożywienia. W sumie aż 45 mln dzieci na świecie cierpi na wyniszczenie organizmu z powodu ostrego niedożywienia, a każdego roku ponad milion umiera.


Posłuchaj

Prof. Zbigniew Karaczun gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 23:06
+
Dodaj do playlisty

 

Jedną z przyczyn rozszerzania się głodu jest też zmiana klimatu. - W Polsce nadal mamy obszar biedy i niedożywienia. Mamy też sytuację związaną z permanentną suszą letnią, która od 15 lat powoduje bardzo duże spadki produkcji rolnej. Badania wskazują, że sięgają one 20 proc. To jest jedna z przyczyn zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego - tłumaczył prof. Karaczun

REKLAMA

Dane pokazują, że w walce z głodem i niedożywieniem świat cofnął się w sumie o kilkanaście lat, do poziomu notowanego w latach 2008–2009.

***

Audycja: Zmiana Kilmatu
Prowadząca: Marta Hoppe 
Gościni: prof. Zbigniew Karaczun (SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej)
Data emisji: 13.08.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej