Święto Wojska Polskiego. Rocznica jednej z najważniejszych bitew w historii Polski
Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, gdy polskie wojsko odepchnęło nacierającą od wschodu Armię Czerwoną i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W uroczystościach biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
2024-08-15, 11:55
Rano zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze; o godz. 10 wziął udział, wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, we mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w katedrze polowej Wojska Polskiego. We mszy wziął udział także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza żołnierze jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska, a także szef MON.
Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa, która rozpocznie się o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie. Uczestniczyć w niej będzie ponad 2 tys. żołnierzy i ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego.
Podczas defilady planowane są wystąpienia prezydenta Andrzej Dudy, premiera Donalda Tuska i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.
REKLAMA
List ministra obrony narodowej do żołnierzy został w czwartek opublikowany na stronie MON. - Kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski; czynicie to poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości; w dniu Wojska Polskiego dziękuję za waszą służbę - napisał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz czerwonej armii na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. 15 sierpnia natarcie polskich dywizji przyniosło duży sukces (odzyskany został Radzymin, Polacy wrócili na pozycje utracone dwa dni wcześniej). W kolejnych dniach nadal jednak toczyły się intensywne walki. Straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub zostało ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli.
- Piłsudski czy Matka Boska? Cud nad Wisłą, wojna i siły nadprzyrodzone
- Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa
15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
IAR/PAP/ka/wmkor
REKLAMA