Wielka defilada w Warszawie. Tysiące żołnierzy, setki sztuk nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]
Defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie obserwowały tłumy cywilów. Wzięło w niej udział około 2 tys. żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu wojskowego.
2024-08-15, 14:06
- 15 sierpnia 1920 roku lud polski stał się narodem, narodził się nowożytny naród polski, równi obywatele. 15 sierpnia musi być w centrum naszej polityki patriotycznej, polityki historycznej, bo to święto wszystkich Polaków. To święto Wojska Polskiego, ale to święto nas wszystkich. Bo patriotyzm jest dla wszystkich, nie dla wybranych, bo miłość do ojczyzny ma różne odsłony, ale każdy ma prawo do tej miłości i obowiązek. Każdy z tego prawa i obowiązku musi korzystać - mówił szef MON.
Posłuchaj
Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że polska armia jest jedną z głównych armii NATO, "za którą stoi potężny budżet, na który składają się wszyscy obywatele, za którą stoją realne sojusze, realna prawdziwa miłość narodu i zaufanie".
Samoloty F-16. Fot: PAP/Leszek Szymański
Premier: w polskiej strategii obrony nie może być miejsca na liczenie na cud
Premier Donald Tusk powiedział, że Bitwa Warszawska to jedno z najważniejszych i najmniej docenianych zwycięstw w historii świata. - My je doceniamy - podkreślił szef rządu w czasie uroczystości Święta Wojska Polskiego, upamiętniającego zwycięstwo nad bolszewikami.
REKLAMA
Posłuchaj
- W polskiej strategii obrony nie może być miejsca na liczenie na cud - zaznaczył premier. - Dlatego zadaniem polskich władz jest przygotowanie kraju i NATO do wojen przyszłości, które już się toczą - mówił.
Śmigłowiec AH-64 Apache. Fot: PAP/Leszek Szymański
Prezydent: na tym dniu zbudowany jest etos polskiej armii
- Nasi żołnierze są w prostej linii spadkobiercami tych, którzy pogonili sowietów na wschód, którzy obronili Polskę, dzięki którym ukształtował się polski naród. Chociaż później problemów nie brakowało, również społecznych. Ale to do historycznych wniosków, które powinniśmy wysnuwać. 15 sierpnia jest dniem święta Wojska Polskiego, na którym zbudowany jest etos polskiej armii - mówił Andrzej Duda na defiladzie.
Posłuchaj
Prezydent wskazał, że "musimy mieć taką armię, żeby nikt nie odważył się nas napaść. To najważniejsze zadanie, które przed nami stoi". - Dzisiejsza defilada pozwoli zobaczyć zmianę, która się dokonuje. Najnowocześniejszy sprzęt, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Gwarantem są też sojusze - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Armatohaubica samobieżna Krab. Fot: PAP/Leszek Szymański
Wielka defilada w Warszawie
Na defiladzie można było zobaczyć m.in. czołgi Abrams, Leopard i K2, transportery Borsuk, Rosomak czy Kleszcz, przez armatohaubice Krab i K9, po wyrzutnie rakietowe Homar, samobieżne moździerze Rak oraz zestawy obrony powietrznej Patriot i przeciwlotniczej Mała Narew.
Czołgi M1 Abrams. Fot: PAP/Leszek Szymański
REKLAMA
Żołnierze chwalili się również lekkimi pojazdami Aero i Żmija.
Posłuchaj
Defiladę uświetnił pokaz lotniczy. Można było zobaczyć około osiemdziesięciu różnego rodzaju statków powietrznych, wśród nich śmigłowce Apache, myśliwiec piątej generacji F-35 w towarzystwie wielozadaniowych F-16.
Posłuchaj
Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk w SZRP w defiladzie udział wzięło prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.
dn/PAP/IAR
REKLAMA
REKLAMA