US Open. Magda Linette sensacyjnie przegrała z 16-latką, 389. zawodniczką rankingu

2024-08-27, 07:45

Magda Linette niespodziewanie pożegnała się z US Open już po 1. rundzie. Foto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. Polska tenisistka przegrała z 16-letnią Amerykanką Ivą Jović 4:6, 3:6. Spotkanie trwało godzinę i 28 minut.

• Magda Linette popełniła aż 29 niewymuszonych błędów, co wpłynęło na jej sensacyjną porażkę z grającą z "dziką kartą" rywalką
  • Wcześniej z US Open odpadła Magdalena Fręch, a we wtorek swój mecz 1. rundy rozegra Iga Świątek

Magda Linette w światowym rankingu zajmuje 42. miejsce, a Iva Jović jest dopiero 389. i w turnieju wystąpiła dzięki "dzikiej karcie" od organizatorów.

Po losowaniu drabinki wydawało się, że Polka nie będzie miała problemów z awansem do kolejnej rundy, ale Amerykanka zdołała sprawić niespodziankę.

Jović lepsza od Linette

Mecz zaczął się od wzajemnych przełamań, a pierwsza serwis poprawiła Jović. Dzięki temu Amerykanka prowadziła 3:1. Do końca seta utrzymała przewagę i znalazła się w połowie drogi do drugiej rundy.

W drugiej partii Jović zaprezentowała się jeszcze lepiej. Nie musiała bronić nawet jednego break pointa, a Linette udało jej się przełamać dwukrotnie - w siódmym i dziewiątym gemie. W efekcie nadspodziewanie gładko wyeliminowała znacznie wyżej notowaną Polkę.

Za dużo błędów Polki

Na porażkę Linette wpływ miało przede wszystkim aż 29 niewymuszonych błędów. Jović popełniła ich 15. Obie tenisistki miały podobną liczbę zagrań wygrywających - Polka 15, a Amerykanka 14.

Wcześniej porażki w 1. rundzie doznała Magdalena Fręch, która przegrała z Belgijką Greet Minnen 5:7, 5:7. To oznacza, że w turnieju z Polek pozostała już tylko Iga Świątek. Liderka rankingu we wtorek zagra z Rosjanką Kamillą Rachimową.

Wyniki poniedziałkowych meczów 1. rundy turnieju tenisistek w wielkoszlemowym US Open:

Iva Jović (USA) - Magda Linette (Polska) 6:4, 6:3
Greet Minnen (Belgia) - Magdalena Fręch (Polska) 7:5, 7:5
Wang Yafan (Chiny) - Maria Sakkari (Grecja, 9) 6-2 i krecz
Daria Kasatkina (Rosja, 12) - Jaqueline Adina Cristian (Rumunia) 6:2, 6:4
Donna Vekic (Chorwacja, 24) - Kimberly Birrell (Australia) 6:4, 6:4
Erika Andrejewa (Rosja) - Yuan Yue (Chiny) 6:3, 7:6 (9-7)
Diane Parry (Francja) - Wang Xiyu (Chiny) 7:6 (7-2), 7:6 (7-5)
Elina Switolina (Ukraina, 27) - Maria Carle (Argentyna) 3:6, 6:3, 6:4