W bazie Fort Worth w Teksasie zostanie dziś pokazany pierwszy polski samolot F-35. Wielozadaniowe myśliwce będą nosiły w polskich siłach powietrznych nazwę Husarz.
- To maszyna V generacji, samolot przyszłości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia płk. pil. Łukasz Andrzejewski ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Podkreślił, że F-35 to samolot stworzony do realizacji bardzo wymagających zadań stawianych przez współczesne pola walki. - To totalnie zmieni cały system. Nie tylko siły powietrzne, ale cały system sił zbrojnych - podkreślił.
- Samolot V generacji to jest zupełna nowość. Jego zdolności przewyższają praktycznie wszystkie pozostałe samoloty - dodał lotnik.
Najpierw szkolenie pilotów
W prezentacji pierwszej maszyny w zakładach Lockheed Martin w Teksasie wezmą udział wiceministrowie obrony Cezary Tomczyk i Paweł Bejda. Swoją obecność zapowiedział też ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski.
Pokazana w Fort Worth maszyna najpierw trafi do bazy lotniczej Gwardii Narodowej Ebbing w Arkansas, gdzie szkolić się będą polscy piloci.
Kiedy F-35 w Polsce?
Umowę na 32 samoloty wielozadaniowe F-35 Polska podpisała w 2020 roku. Wartość kontraktu wynosi 4,6 miliarda dolarów.
Czytaj także:
Według planów pierwsze samoloty mają trafić do Polski w 2026 roku, a dostawy potrwają do 2030 roku.
IAR, Jedynka/ mbl
Pierwszy F-35 dla Polski. "Totalnie zmieni system sił zbrojnych" - Jedynka - polskieradio.pl